Blíží se prodloužený víkend, který přímo láká k delším výletům. Právě proto čtenářům Olomouckého Reportu výjimečně doporučujeme cestu za hranice Olomouckého kraje. Nedaleko hranic s Polskem kdysi stála obec Vrchní Orlice, tu dnes připomíná kostel, hřbitov a pár budov.
Na první pohled se jedná o obyčejný barokní kostel, kterých najdeme v české a moravské krajině stovky. Místo mezi kopci Orlických hor má ovšem zvláštní pohlcující atmosféru, možná i kvůli pohnuté historii Orlických hor po 2. světové válce. Dříve se totiž vesnici říkalo Hohen Erlitz, osídlení zde bylo před 2. světovou válkou převážně německé. Po odsunu zmizela například škola, hostinec, mlýn, statky a chalupy.
Vraťme se ovšem zpět ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, ten na svém místě stále stojí, i když původní obyvatelé Vrchní Orlice už nežijí a jejich potomci si museli hledat domov mimo tehdejší Československo. Jednolodní stavba s věží vznikla mezi roky 1708 a 1712. Pro Olomoučany drobná zajímavost, stavitel kostela byl Ital Carlo Antoni Reine, který vedl dostavbu augustiniánské kanonie ve Šternberku a realizoval se i v Olomouci. V Klášterním Hradisku upravil projekt prelatury (pozn. red. sídlo preláta) a stavbu také provedl. Zřejmě je i autorem kaple svatého Štěpána, rovněž na Klášterním Hradisku.
Po druhé světové válce kostel svatého Jana Nepomuckého chátral, jeho interiér byl poničen, rozkraden a zpustošen. Dnes se uvnitř nachází akorát původní kostelní lavice. I přes nepřízeň osudu se postupně daří kostel opravovat, díky práci Sdružení Neratov se například povedlo opravit střechu. Pořádají se zde koncerty a výstavy, na svátek Jana Nepomuckého se slouží mše svatá.
Kostelík je celoročně přístupný, navštívit ho může opravdu každý. Stačí jen chvilku posedět, připomenout si osudy zde žijících lidí a věnovat jim tichou vzpomínku.