Olomouc čeká další krok k ochraně před povodněmi. Na jaře odstartují práce čtvrté A etapy protipovodňových opatření. Budou mít významný ekologický přínos a vyřeší ochranu zástavby městské části Nový Svět a Nemilany. Celkové investiční náklady se vyšplhají na 170 milionů korun.
„Naše řešení se opírá o princip, kdy k rozlivu dochází mimo zastavěné území. Povodňové vody nenarazí při opouštění území města na žádné překážky a volně se rozlijí do krajiny. To pozitivně ovlivní celou městskou trať v Olomouci a současně i v obcích níže po toku tak, že dojde ke zmírnění síly povodňové vlny,“ uvedl investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.
V červenci vypsalo Povodí Moravy výběrové řízení na zhotovitele stavby protipovodňové ochrany a na konci října vybralo společnost, která stavební práce povede. „Úspěšně jsme dokončili výběrové řízení a vybrali zhotovitele další etapy protipovodňových opatření Olomouce. V tuto chvíli už jen čekáme na přidělení dotace, k čemuž by mělo dojít v řádu dnů až týdnů,“ dodal Bělaška.
Investorem akce je státní podnik Povodí Moravy. Částka 170 milionů korun vzešla z veřejného výběrového řízení na zhotovitele stavby. Financování bude zajištěno prostřednictvím dotace z Operačního programu životního prostředí Evropské Unie, podílet se bude také statutární město Olomouc.
Práce začnou až na jaře, na podzim je není možné zahájit kvůli hnízdění netopýrů. „Čtvrtá A etapa je přírodě blízkým protipovodňovým opatřením v souladu s veřejným zájmem ochrany přírody. Zejména z důvodu výskytu zvláště chráněných netopýrů byly při povolování kácení dřevin stanoveny přísné podmínky,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí města Olomouc Petr Loyka.
Řešení projektu se opírá o principy jako je revitalizace, obnova původní říční trasy, posílení rozlivu do nivy, vytvoření kapacitního koryta s meandrující kynetou nebo znovunapojení odstaveného ramene. „Projekt zahrnuje revitalizaci pravého břehu řeky Moravy u čistírny odpadních vod, rekonstrukci stávající pravobřežní odsazené ochranné hráze a napojení levobřežního odstaveného ramene, u kterého vznikne nová tůň,“ popsal rozsah prací generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Protipovodňová opatření budou mít také významný adaptační potenciál. S ohledem na množství ekologických prvků se tak bude lokalita dále přirozeně rozvíjet a stane se velkým lákadlem pro místní.
Výstavba čtvrté A etapy ochrany před povodněmi je součástí ucelených stavebních úprav s cílem maximálně omezit škody na území Olomouce vznikající při povodňových průtocích do výše 650 m3/s. Výraznou přidanou hodnotou je využití přírodě blízkých prvků, díky kterým vznikne v jižní části města adaptační opatření vhodné k procházkám a dalšímu trávení volného času. Výstavba navazuje na nedávno dokončenou druhou B etapu zajišťující ochranu v samotném centru města. Realizací této fáze dojde ke zvýšení protipovodňové ochrany pro přibližně 2 275 obyvatel.