Pro Santovu letku se naši sobi rozhodně zlákat nenechají. O změně působiště neuvažují ani v případě, že se dočkáme dalších mláďat. Něco o tom, že jsou vyhlídky slibné, ví náš chovný samec, který v uplynulém období pářil hned 10 samic.
„I když naše stádo sobů je široko daleko největší, firma Santa se bude muset obrátit na někoho jiného. Soby chováme od roku 1994, kdy jsme přivezli zakládající skupinu ze Zoo v Kolmardenu ve Švédsku. V Zoo Olomouc se celkem narodilo 110 mláďat,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.
Říje nastupuje na konci srpna. V tuto dobu samci projevují velkou agresivitu, nepřijímají potravu, věnují se jen samicím a mohou ztratit velkou část svých zásob tělesného tuku. Po konci říje, která nastává v průběhu měsíce října, využívají příznivých podmínek, aby se vykrmili do kondice, ve které budou schopni přečkat zimu. V přírodě během zimy mohou sobi přijít až o 30 % tělesné hmotnosti a mnozí z nich i o život.
Chov sobů v našich podmínkách není jednoduchý v důsledku náročnosti těchto kopytníků na složení potravy. Na jaře, když jsou samice březí, i v létě, kdy kojí svá mláďata a kdy samcům rychle roste rozvětvené paroží, se v přírodě pasou na množství rozmanitých druhů bylin a výhonků dřevin, které jsou velmi výživné. Jejich potrava v zoo musí tedy být velmi bohatá na množství proteinů, vitamínů a minerálních látek. Potřebují velké množství okusu, kvalitního sena, zeleného krmení a granulí, které se svým složením podobají granulím pro žirafy nebo pro dostihové koně v zátěži.