Hasiči dále zasahují u rozlitých řek. V Olomouci platí nyní druhý povodňový stupeň, v Moravičanech na Šumpersku platí stupeň třetí. Na olomoucké radnici zasedla protipovodňová komise.
„I dnes je naše činnost ovlivněna zvýšenými průtoky v našich tocích,“ informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že hasiči prozatím evidují 30 výjezdů. „Zasahujeme na okraji Pňovic, kde se Oskava vylila z břehu a další voda přitékala z polí a ohrožovala tři rodinné domy.“
Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu platí na Přerovsku a Prostějovsku 1. povodňový stupeň, stejně jako v Zábřehu, Uničově a v Šumperku.
Protipovodňová komise zasedla v úterý v Olomouci. „Chceme veřejnost ubezpečit, že vývoj aktuální hydrologické situace je dobrý a stávající protipovodňová opatření v Olomouci fungují. Pracovníci havarijní služby i městské organizace situaci nepřetržitě monitorují a reagují tak, aby se komplikacím předešlo nebo se situace zvládla bez větších potíží,“ ujistil po zasedání povodňové komise náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.
V Olomouci a okolí řešila komise většinou lokální komplikace a z důvodu zvýšené hladiny řek upozornila na možnou migraci zvířat. „Vyšší hladina Moravy například komplikuje situaci na Nových Sadech, kde voda zasáhla výstavbu odlehčovací komory, která probíhá na páteřní kanalizační síti. Danému problému se proto věnovali pracovníci havarijní skupiny města a pracovníci provozu ČOV, kteří přijali potřebná preventivní opatření. V městské části Bělidla u tzv. myší díry zase řeka Bystřice dočasně zaplavila cyklostezku a v rámci ORP došlo dočasně k uzavření komunikace mezi Štarnovem a Štěpánovem v důsledku přetečení řeky Sitky. Na několika místech regionu zase odčerpávali hasiči vodu ze sklepů a suterénních prostor,“ popsal situaci v Olomouci i na několika dalších místech tajemník povodňové komise města Jan Langr.
Komise podle dostupných dat ČHMÚ uvedla, že by ke zmírnění situace mělo dojít ve středu 27. prosince, v průběhu čtvrtka by pak hladina Moravy mohla klesnout pod stupně měření.