Nejvýznamnější archeologické poznatky a nálezy ze střední Moravy ze starší doby železné se staly hlavním tématem nové výstavy v prostorách Muzea Komenského v Přerově s názvem Teď je železný věk… Doba halštatská v srdci Moravy. Kromě četných archeologických nálezů doprovází expozici velké množství rekonstrukcí významných archeologických výzkumů, a to trojrozměrných i kresebných, řekl kurátor výstavy Aleš Drechsler. Výstava bude v prostorách muzea otevřena do konce dubna.
„Smyslem výstavy bylo představit návštěvníkům soudobý moderní pohled na tuto společnost ve starší době železné. Lidé mají zároveň možnost srovnat si středoevropský halštatský svět s těmi velkými civilizacemi, které vznikaly už ve Středomoří, zejména archaického Řecka, ale i perské říše, a uvědomit si, že i civilizace starší doby železné tady ve střední Evropě byla už na poměrně vysoké úrovni,“ uvedl kurátor výstavy. Cílem bylo podle něj také představit zájemcům archeologické poznatky z této doby i poslední nejnovější nálezy a výsledky vědeckých výzkumů archeologů, kteří působí na střední Moravě.
Výstava návštěvníky provede obdobím starší doby železné zvané ve střední Evropě též dobou halštatskou, která zahrnuje období od osmého do poloviny pátého století před naším letopočtem. „Věnuje se nejvýznamnějším archeologickým zjištěním zejména na území střední Moravy s tím, že ještě zvlášť vyzvedává nejvýznamnější lokalitu této doby, a to Býčí skálu v Moravském krasu. Té je věnovaná zvláštní pozornost v první části výstavy, která se zaměřuje také na kontakty halštatského světa se vzdálenými regiony,“ uvedl Drechsler.
Další část se zaměřuje na nejvýznamnější nálezy z doby halštatské na Přerovsku včetně lokality Hradiska u Křenovic, nechybí ani inventář bohatého bojovnického hrobu z Dobrčic. „Centrální části výstavy vévodí zřejmě nejvýznamnější a nejdůležitější předmět, kterým je miska zdobená takzvanou malbou slezského typu z Němčic na Hané, která je zajímavá tím, že ornamentika v sobě skrývá mnoho významů odkazujících k myšlenkovému světu doby halštatské,“ uvedl Drechlser. Poslední, nejrozsáhlejší část expozice je věnována jednotlivým aspektům života v době halštatské včetně pohřebních rituálů. Seznámit se zde mohu lidé s nálezy z pohřebiště v Seloutkách na Prostějovsku, nechybí ani trojrozměrná rekonstrukce tamního komorového hrobu patřícího zřejmě velmoži.
Exponáty pocházejí ze sbírek Muzea Komenského, ale i z řady dalších moravských muzeí. „Jádrem výstavy je expozice s názvem Starší doba železná v srdci Hané, kterou v první polovině roku 2022 představilo Muzeum Prostějovska. Výstavu jsme doplnili řadou dalších nálezů především z Přerovska a o středomořský kontext velkých vznikajících antických civilizací,“ dodal kurátor.