Kdyby měla Olomouc splatit své dluhy najednou, musel by každý občan přispět téměř 15 tisíci korunami. Město dluží miliardu a půl, polovinu svého ročního příjmu. Každý rok platí desítky milionů jen na úrocích. Poslední splátky stávajících dluhů jsou naplánované na rok 2038. „Není reálné nebrat si další úvěry. V průběhu let se budou brát další, takže zadlužení se bude prodlužovat,“ řekl pro Olomoucký Report ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).
Olomouc momentálně dluží přibližně 1,522 miliardy korun a splácí, co to jde. Momentálně už splácí převážně úroky na starých půjčkách. Pouze za minulý rok splatila téměř 90 milionů korun jen na úrocích, o rok dříve to bylo 65 milionů. Poslední splátka stávajícího dluhu je naplánovaná za 14 let. „Tak jak teď máme čerpané úvěry, tak poslední splátka reálného úvěru, který má město zřízený, je v roce 2038,“ říká Bačák pro Report.
Město ale plánuje mohutně investovat, kromě opravy zimního stadionu a tramvajové trati do Hodolan a oprav dalších tramvajových tratí je ve hře odkoupení administrativní budovy, kterou si město momentálně pronajímá pro úředníky nebo odkup budov opuštěných Českou poštou. Olomouc v letošním roce počítá s investicemi v hodnotě 661 milionů. To je o 140 milionů víc než minulý rok.
Banky nechtějí půjčit na déle než 12 let
„V průběhu let se budou brát další úvěry, takže zadlužení se bude prodlužovat. Je tu spousta investičních potřeb, které zčásti mohou být řešeny úvěry. Aktuálně řeším otázku nákupu administrativní budovy Namiro, případně nabídku nákupu budov po bývalé České poště,“ uvedl Bačák. „Na druhou stranu je třeba vyjednávat s komerčními bankami a ty nemají zájem poskytnout nám úvěry, které by byly déle než na deset, dvanáct let, takže i kdybychom si letos na tyto věci vzali úvěr, tak se beztak musíme se splacením vejít do období 2038,“ dodává.
Rozpočet Olomouce přitom každý rok počítá s milionovými schodky. Na letošní rok město plánuje mít výdaje ve výši 3,516 miliard a počítá s příjmy 3,304 miliard korun. Dluhy si může dovolit splácet díky tomu, že pravidelně není plánovaný rozpočet čerpán stoprocentně, ale zhruba jen z osmdesáti procent.
V roce 2020 se reálně zaplatilo jen 85 % z plánovaných výdajů, takže zhruba 400 milionů zůstalo nevyužitých. O pandemický rok později to bylo podobných 84 % a v roce 2022 82 %. Důvodem jsou například jednotlivé odbory, které nakonec potřebovaly méně peněz, než se předpokládalo nebo investice, které se nestihly zrealizovat.
Stovky milionů jen za úroky
Město potřebuje peníze na mnoho položek. Nejen na platy, investice a opravy. „Třetina financí směřuje do akciových společností města, jako jsou Technické služby, Výstaviště Flora nebo Dopravní podnik. Stovky milionů dostávají rovněž základní školy nebo příspěvkové organizace města, mezi které patří divadlo a filharmonie,“ vysvětluje tisková mluvčí magistrátu Radka Štědrá.
Miliony putují i na splácení samotných úroků z mnoha půjček. Za posledních deset let zaplatila Olomouc na úrocích téměř 372 milionů. S tolika penězi počítá třeba město Uničov na celé své letošní fungování.
Město je už ale třetím rokem tzv. rozpočtově odpovědné. To znamená, že výše dluhu se dostala pod 60 % průměrného příjmu města za poslední čtyři roky. Od roku 2016 tento procentuální údaj stabilně klesal, tehdy dluh tvořil téměř 88 % zprůměrovaného příjmu. Poslední tři roky se Olomouc drží zhruba na 54 %.
Pokud by město bylo rozpočtově nezodpovědné, tak zasáhne stát a přinutí ho, aby v následujícím roce snížilo dluh alespoň o 5 % z rozdílu mezi aktuální výší dluhu a 60 % průměrného příjmu. To Olomouci ale momentálně nehrozí.