Do terénu Jeseníků se vydají čtyři desítky lidí monitorovat výskyt velkých šelem. Plošné mapování se v nejvyšších moravskoslezských horách uskuteční po deseti letech. Odborníci se zaměří na stopy rysů a vlků a pokusí se zjistit jejich výskyt v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Monitoring, který pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) ve spolupráci s Hnutím Duha, začne v pátek ráno a potrvá přes víkend. Sdělila to mluvčí agentury Karolína Šůlová.
První podobné sčítání šelem se konalo pod hlavičkou Správy CHKO Jeseníky už v roce 1986. „Od té doby probíhalo s různě velkými přestávkami, s plošným monitoringem se přestalo zhruba před deseti lety. Vlk se tehdy v oblasti nevyskytoval vůbec a populace rysa poklesla na minimum, respektive stálá populace zanikla a zaznamenány byly jen občasné výskyty v okrajových částech CHKO. Navíc slabá nebo žádná sněhová pokrývka monitoring komplikovala, protože stopy v terénu nebyly dobře vidět,“ uvedla mluvčí Šůlová.
Vzhledem k častějším současným zprávám o výskytu vlků v Jeseníkách se ochranáři rozhodli tuto tradici obnovit. „Pravděpodobnost nalezení pobytových stop šelem se rok od roku zvyšuje a každá informace o jejich výskytu je pro nás velmi cenná. Využíváme je třeba, když doporučujme chovatelům hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Jeseníky Vít Slezák. Sněhové podmínky sice podle ochranářů nejsou ani letos ideální, i tak se ale dají hledat stopy v blátě, ochranáři hledají i trus nebo zbytky kořisti.
Kromě pracovníků AOPK ČR, pod kterou spadá Správa CHKO Jeseníky, se do sčítání zapojí také dobrovolná stráž přírody a dobrovolníci z Hnutí Duha. Celkem bude v terénu kolem 40 lidí, kteří budou procházet předem vytipované trasy. Sčítání na trasách doplňují i fotopasti instalované na místech s předpokládaným výskytem velkých šelem.
Ve stejném termínu budou ochranáři velké šelmy mapovat také v CHKO Beskydy a CHKO Bílé Karpaty. V Beskydech se letos koná již 40. ročník této akce. „Výsledky mapování budou uloženy do Nálezové databáze ochrany přírody. Ta nyní obsahuje téměř 34 milionu údajů o výskytu různých druhů živočichů, rostlin a hub,“ dodala mluvčí Šůlová.