Do rozsáhlých oprav historické budovy kurie na Biskupském náměstí v Olomouci se pustila Olomoucká arcidiecéze. Objekt ze 17. století prošel větší opravou naposledy před více než sto lety. „Ve špatném stavu je krov – ve středové části se dokonce mírně naklání do náměstí a mnoho částí je nutné vyměnit,” popsal jednu z nutných oprav Jan Smítal ze stavebního oddělení arcibiskupství. Práce vyjdou zhruba na sto milionů korun, katolická církev chce navíc rekonstrukcí zajistit úspory v provozu a připravit se tak na konec státního příspěvku.
Kromě krovů je potřeba vyměnit i okenní křídla i rámy, protože na několika místech už netěsní. „V suterénech a nepodsklepených částech zdivo degraduje kvůli vlhkosti, na několika místech jsou patrné statické poruchy zdiva nebo kleneb. Rovněž nevyhovující jsou rozvody většiny instalací,“ řekl k stavu budovy dále Jan Smítal. Arcibiskupství si ovšem neklade za cíl pouhou rekonstrukci, ve spolupráci s architektem Otto Schneiderem vznikl návrh, který má zajistit efektivnější využívání energií a lepší uspořádání prostor uvnitř budovy.
Stavba se nachází v památkové zóně, a proto musí návrh počítat například s tím, že není možné zateplit fasádu. „I přesto ale s využitím dostupných prostředků – výměnou střešní krytiny, zateplením půdních prostor nebo výměnou výplní okenních otvorů s výrazně lepšími tepelně technickými parametry – dosáhneme úspory minimálně 15 %, roční snížení emisí bude činit 12,5 tuny CO2,“ vysvětlil Smítal. Do budoucna se počítá i s využitím tepelných čerpadel.
Úspory si církev slibuje od zlepšení provozních parametrů a spořádání úřadu, který uvnitř stavby sídlí. „Pracuje se sdružením jednotlivých funkčních celků k sobě, což přispěje ke zvýšení efektivity práce. Uspořádání jednotlivých oddělení, jejichž dosavadní rozmístění vycházelo spíše z postupného vývoje potřeb,” představil záměr pracovník stavebního oddělení arcibiskupství.
Rekonstrukce se ujme stavební firma Navláčil. Pracuje se s rozpočtem přesahují sto milionů korun. Návrat zaměstnanců je v plánu v létě 2025.