V Olomouci začal 25. ročník mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět. Pořadatelem je Člověk v tísni. Návštěvníci mohou mimo dokumentární filmy letos poprvé vidět i filmy virtuální reality. Festival probíhá celý týden na několika místech. Podívejte se na výběr redakce.
Hranice Evropy
Dokumentární film Apoleny Rychlíkové zahájil celý festival. Investigativní novinářka Saša Uhlová se vydává v utajení pracovat na německou farmu, do irského hotelu a jako pečovatelka o seniory do Francie. Vše nahrává na skrytou kameru a zaznamenává si deník. Film o špatných pracovních podmínkách ekonomických migrantů, útěše v alkoholu, vidině lepší budoucnosti, v některých případech ale spíše úplné rezignaci na lepší situaci.
„Film chceme dostat do Evropského parlamentu do Bruselu. Chceme vzbudit diskuzi i na vyšších úrovních. Jde o to, aby se každý zamyslel, dělali jsme jazykové verze pro široké publikum. Teď už jde jen o to, kdo si náš film vybere, ale bylo by důležité, aby se dostal i na východ, aby tam viděli, jak ta práce opravdu vypadá a že to tak nemusí vždy být,” uvedla při zahájení střihačka filmu Kateřina Krutská-Vrbová.
Jeden svět pro rodiny
Festival připravil program i pro mladší diváky. Rodiny mohou vybírat ze dvou projekcí, které obsahují tři kratší filmy sestaveny dle věku diváků. Mezi filmy patří například Můj neslyšící brácha, který představuje rodinu se sluchově postiženým dítětem, nebo Skejtuj!, ve kterém se mladé dívky staví za svůj koníček a bojují s předsudky ostatních.
Moje nová tvář
Pětadvacetileté Martině se otočí život vzhůru nohama po tom, co ji kyselinou poleptá její bývalý partner. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Martina po dlouhém boji o život přehodnocuje své priority a pomalu začíná nový život. Příběh o statečné ženě, která se ani po silné tragédii nevzdala.
Pásmo VR filmů
Po celou dobu festivalu jsou v Pevnosti poznání ke zhlédnutí tři krátké filmy virtuální reality. Prvním filmem je Texada, ve kterém například ožívají nerosty. Další nese název 21-22 China, který ukazuje znepokojivý průlet nad Čínou a lidský vliv na proměny krajiny. Poslední film se jmenuje Světlé skvrny a představuje příběh mladého vojáka Dana, který byl zasažen šrapnelem.
Filmy se silným příběhem
Festival Jeden svět se věnuje lidským právům, zpracovává tedy i velmi nepříjemná témata. Mezi filmy se silným příběhem patří například Venezuela: Země ztracených dětí, který ukazuje život, násilí nebo chudobu v tamních venezuelských slumech. Film režisérky Agnieszky Holland s názvem Hranice vypráví příběh o rodině utíkající ze Sýrie do Evropy. Autentické svědectví o ruských válečných zločinech ukazuje film Bílý anděl.
Doprovodný program
V rámci festivalu je připraven i doprovodný program. Dnes se například můžete přihlásit na kvíz Václava Havla nebo se projít po stopách vizuálního smogu s Veronikou Rút Fullerovou. Pro milovníky undergroundové a popové hudby proběhne v pátek koncert kapely Midnight Swimmers. Festival v sobotu zakončí populární historický podcast Martina Gromana a Michala Stehlíka s názvem Přepište dějiny.
Kompletní program, místa a časy vysílání najdete zde.