Žena chtěla prostřednictvím mobilní aplikaci prodat svoji starou knihu za 400 korun. Obratem se jí ozvala zájemkyně ze zahraničí, která si knihu chtěla nechat poslat přes kurýrní službu. Prodejkyni tvrdila, že vše zařídí. Jediné, co měla žena udělat, bylo kliknout na zaslaný odkaz a vyplnit údaje potřebné k platbě. Po tomto úkonu se jí však z účtu třikrát strhla platba na skrytý účet a žena tak přišla o 13 tisíc korun.
Na konci května inzerovala žena na prodejní portál prostřednictvím mobilní aplikace nabídku prodeje knihy za 400 korun. Ve stejný den se jí hned ozvala zájemkyně ze zahraničí, která jí kontaktovala přes mobilní aplikaci z cizího čísla. O knihu měla velmi vážný zájem.
Po vyplnění údajů k přepravě se ženě z účtu strhly tři platby
Zájemkyně si knihu chtěla nechat zaslat do zahraničí s tím, že by si vše kolem přepravy přes kurýrní společnost zařídila sama. Poté prodejkyni napsala, že má u kurýra zaplacenou knihu i přepravu a čeká, až prodávající vše potvrdí v přiloženém linku. “Prodávající přišel odkaz, na který klikla a vyplnila údaje potřebné k přepravě a zaslání peněz. Poté zjistila, že jí z účtu byla třikrát stržena platba na skrytý účet do zahraničí a celkem přišla o 13 000 korun,” uvedl k případu mluvčí policie Libor Hejtman.
Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
Policie radí – na internetu neklikejte na zaslané odkazy a nevyplňujte údaje z bankovní karty
Policie v souvislosti s tímto případem varuje všechny, kteří prodávají na internetu, že o peníze mohou přijít i v případě, kdy prodávají zboží. “Důležité je neklikat na zaslané odkazy od neznámých osob a nevyplňovat údaje z bankovní karty. Zvýšená pozornost by se měla věnovat přijímaným podezřelým zprávám od nedůvěryhodných kontaktů. Na takové zprávy je klíčové nereagovat, nenačítat externí obrázky, neotvírat soubory v příloze a neklikat na žádné odkazy,” doplnil Hejtman.