Ve čtvrtek 24. června odstartuje největší letošní výstava Muzea umění Olomouc – Trienále SEFO 2021. Od stejného dne se Olomoučanům zároveň otevře proluka v Denisově ulici, která jindy nebývá veřejnosti přístupná. V prostorech budou probíhat přednášky týkající se formování veřejného prostoru a umění ve veřejném prostoru, malé koncerty, workshopy a další. Proluka bude veřejnost volně přístupná až do konce roku 2021. Na stejném místě pak začne stavba Středoevropského fóra.
Program zahájí ve čtvrtek 24.června v 10:00 otevření hlavních expozic a všech dalších lokací trienále ve městě. Od 14:00 do 16:00 pak budou probíhat komentované vstupy s kurátory na vybraných místech – Galerie Caesar, Konvikt a Hejčin.
V 18:30 proběhne oficiální veřejného zahájení SEFO 2O21 a začne oficiální program v ploluce. Celým večerem bude provázet hudba od českých umělců. Zahrají František Skála a Dechová hudba Prodovjané, dále kapelník Miroslav Mikel. V pozdějších hodinách převezme hudební program DJ Richard Tret s DJ Adéla Konečná.
První ročník trienále současného středoevropského umění SEFO 2021 nese název Universum. Záměr odpovídá snaze kontinuálně prověřovat středoevropskou ideu a obsáhnout ji nejen v minulosti, ale také přítomnosti.
V rámci SEFO 2021 budou mít návštěvníci možnost poznat díla desítek výtvarníků z celé Střední Evropy. Jádrem trienále je monografická přehlídka díla Jana Pamuły, zakladatele a průkopníka počítačového umění v Polsku. V rámci tří klasických expozic s názvem Universum, Jan Pamuła a Anna Witt Cinema, které poběží celých šest měsíců, je prezentováno 35 umělců.
Na přípravě Trienále SEFO 2021 se podílí místní instituce, mj. Univerzita Palackého, Academia film Olomouc, Divadelní Flora Olomouc, PAF nebo Ekologické dny Olomouc, i zahraniční, tj. Ludwig Múzeum a Kassák Múzeum v Budapešti, Východoslovenská galéria v Košicích, Kunstmuseum Lentos v Linzi a Międzynarodowe Centrum Kultury v Krakově.