Dlouhodobá práce ve prospěch ochrany přírody a popularizace environmentálních témat, které se Jiří Beneš věnoval, byla mimořádná. Svou činností i osobním vzorem přispíval k probouzení a rozvíjení zájmu o životní prostředí. Zorganizoval stovky besed, desítky dobrovolnických akcí. Vlastnoručně revitalizoval starý třešňový sad ve Šternberku, ve kterém žijí ohrožené druhy živočichů. Na celostátní úrovni se podílel i na legislativních návrzích ve prospěch životního prostředí. Vydal několik publikací a pracoval na dalších, které již nestihl dokončit. Teď je nominovaný na Cenu Olomouckého kraje v kategorii: Cena za významný počin v ochraně životního prostředí. Hlasovat můžete zde.
Jiří Beneš zasvětil celý svůj život ochraně přírody, environmentální osvětě, pomoci lidem v nouzi a péči o starý třešňový sad ve Šternberku. Po vydání knihy Přicházejí vlci intenzivně pracoval na další, tentokrát věnované dětem a zaměřené na ohrožené živočišné druhy, ale bohužel ji nestihl dokončit. Ve svých 36 letech nečekaně zemřel.
Za svůj život dokázal zrealizovat desítky prospěšných projektů, které pomáhaly nejen životnímu prostředí, ale také propojování lidí a rozvíjení environmentálního hnutí. Usiloval o uchování přírodního bohatství pro budoucí generace a svým entusiasmem inspiroval tisíce lidí. Projekty, kterými se zabýval, se neomezovaly jen na hranice České republiky, ale zasahovaly i do dalších zemí zejména do Polska a Ukrajiny. Kromě ekologických témat se věnoval také kultuře. Přicházel s originálními nápady, jak propojovat kulturu a ochranou přírody, např. výstavami pod širým nebem v revitalizovaném třešňovém sadu. Veškeré aktivity prospěšné pro lidi v nouzi, kulturu nebo ochranu přírodního bohatství realizoval až s nadlidským nasazením přes vážné zdravotní komplikace.
Jeho přínos byl pro přírodu, enviromentální osvětu, kulturu a filantropii i pro všechny, kdo se s ním setkali, mimořádný a nezapomenutelný.