V polovině dubna přišlo na svět další mládě hrabáče kapského. Odchov těchto mláďat je přitom velmi náročný. Hrabáče chová přibližně 25 evropských zoo, přičemž na odchov mladých se zaměřuje pouze sedm z nich. V České republice se s hrabáči lze setkat pouze ve čtyřech zoologických zahradách a jednou z nich je i Zoo Olomouc.
Odchov mláděte hrabáče je chovatelsky velmi náročný. Ve volné přírodě dospělý jedinec přes den spí v hluboké noře a chovatelé musí respektovat matku, která není vždy ochotná mládě nakojit. „V prvním období života mládě potřebuje v prostoru teplotu kolem 33 stupňů Celsia, čehož v hrabáčí noře nejsme schopni dosáhnout. Hrabáčí matka je současně poněkud nepozorná a ve svých projevech péče o mládě dosti neopatrná, takže by mohla nechtěně mláděti ublížit,“ vysvětlila zooložka Eliška Veselá.
Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, přičemž odchovává jen 7 zahrad. Když se podaří odchovat mládě, je to malý zázrak. Matka jej může zavrhnout, mládě nemusí být životaschopné, nesaje od matky, důvodů nezdaru může být hned několik. V České republice se s hrabáči můžeme setkat v Praze, Plzni, Dvoře Králové a v Olomouci.
Mládě je většinu času ve vyhřívané bedně a k matce se několikrát denně přikládá k nakojení pod dozorem ošetřovatele. „Ošetřovatel však musí nadojit i mléko do zásoby pro čas, kdy je matka aktivní a tuto funkci nezastane, to je velmi brzy ráno a z kraje noci,“ pokračovala Veselá. Při nakojení matka ještě mládě olíže a vyprovokuje ho k vyprázdnění. „Ošetřovatel pak musí malému hrabáčovi ošetřit kůži a jednou denně ho zvážit, abychom věděli, zda prospívá,“ doplnila zooložka.
Malý hrabáč tedy vyžaduje nepřetržitou péči a pozornost, a to až do momentu, kdy z počátečních 1550 gramů naroste až na pět kilo. „Tehdy už nehrozí podchladnutí ani zalehnutí a může být s matkou nepřetržitě,“ dodala Veselá.
Olomoucká zoo chová hrabáče od roku 2017. První mládě se narodilo 26. března 2020 a zatím se podařilo odchovat dvě mláďata.