Koupací sezóna končí u Plumlovské přehrady obvykle dříve než na ostatních místech. Ve vodě je totiž vyšší koncentrace fosforu, kterým se často živí sinice. Zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy, vodoprávních úřadů a obcí z okolí Plumlova řešili situaci na jednání.
Plumlovská přehrada se potýká se znečištěním každoročně. Na oblíbeném koupacím místě tak končí sezóna obvykle dříve než jinde a to i přesto, že okolní obce i kraj problém se zvýšenému množství fosforu ve vodě snažili zamezit jeho odstraňováním z přítoků do nádrže. Té však neprospívá ani stále se oteplující klima, které může vést právě k přemnožení sinic. „Ve spolupráci s Povodím Moravy a obcemi proto chceme využít i další opatření, která kvalitu vody v plumlovské vodní nádrží zlepší, a to dlouhodobě,“ říká krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.
Situaci řeší okolní obce zejména čističkami odpadních vod, které ale má pouze pět z devíti obcí. Tři z nich (Buková, Krumsín a Vícov) mají na starost odstraňování fosforu sami, zbylé obce, včetně měst Prostějova a Plumlova podporují Povodí Moravy finančně. To by mělo pomoct obcím také s výběrem vhodné techniky a také jejím používáním, například se správným nastavením limitu odtoku tak, aby kvalitní voda vydržela v nádrži co nejdéle.
Příkladem pro alespoň částečné vyřešení problému může být Brněnská přehrada, kde se dlouho objevoval podobný problém, ale díky dobré spolupráci všech stran se situace výrazně zlepšila. „I v případě Plumlovské přehrady máme několik možností, jak zajistit lepší kvalitu vody,“ dodal ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.