Letošní 59. ročník filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO) už zná vítěze. Čtyři soutěžní kategorie s pátou Cenou diváků ovládly filmy o DNA, sexuální výchově, nebo snímek o důležitosti datlů. Jeden ze snímků získal vítězství ve třech kategoriích. Letošní AFO uzavřou nedělní projekce.
Porota Mezinárodní soutěže se rozhodla udělit jak hlavní cenu, tak zvláštní uznání. To si uzmul snímek Hon na nejstarší DNA (Hunt for the Oldest DNA). Snímek zkoumající fascinující genetické informace, které nám mohou pomoci odhalit tajemství naší minulosti i současnosti, je moderním popularizačním filmem plným vizuálních ozvláštnění, která oživují formální stránku filmu. Hlavní cenu si odnesl film Datlovití: Hluční sousedé (Woodpeckers: The Hole Story). Zkoumání důležitosti datlů ve světovém kontextu je mimořádně barvitým zážitkem, který ukazuje možnosti současného wild life dokumentu v celé jeho kráse.
I v Česko-slovenské soutěži byly oceněny dva filmy. Zvláštní uznání si odnesl progresivní, až experimentálně laděný film Poznámky z Eremocénu (Notes from Eremocene), který natočila jedna z nejzajímavějších současných slovenských filmařek Viera Čákanyová. Ve filmu, který je koncipovaný jako vzkaz z budoucnosti současné generaci, debatuje se svým virtuálním budoucím já o tom, co všechno jsme jako lidstvo udělali špatně a jak se z toho můžeme poučit. Cenu za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film pak vyhrála hravá globální home esej Jiříkovo vidění (The World According to My Dad) režisérky Marty Kovářové. Ta v něm sleduje svého otce, vědce Jiřího Svobodu, který se snaží prosadit koncept globální uhlíkové daně. A ozvláštňuje tohle environmentální téma hravými písněmi i mezigeneračním dialogem, se kterým se může ztotožnit většina publika.
V Krátké soutěži taktéž mohou slavit dva filmy. Progresivní videoherní kraťas Dříči (Hardly Working) si vysloužil zvláštní uznání. Zaměřuje se na NPCs, neboli nehráčské postavy ve videohrách, které hráči často berou jako samozřejmou nutnost a výplň virtuálních světů. Zde jsou postaveny do světel reflektorů. Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film pak putuje za filmem Getty potraty (Getty abortions). Analýza mediálního obrazu lidí, kteří mají zkušenost s potratem, se zabývá různými mediálními zdroji jak z minulosti, tak ze současnosti, a s nadhledem se zamýšlí nad tím, jaká je mediální reprezentace tohoto tématu a co z ní plyne.
Pak jsou tu také filmy oceněné studentskou porotou. Zvláštní uznání patří soutěžnímu filmu Pobavme se o sexu – sto let sexuální výchovy (Let’s Talk About Sex – A Century of Sex Education). Snímek otevírá důležité téma stigmatizace sexu ve výchově a vzdělávání a zamýšlí se nad tím, kam jsme se od 20. století posunuli a kam se ještě posunout můžeme. A zatímco v Mezinárodní soutěži si film Hon na nejstarší DNA (Hunt for the Oldest DNA) odnesl zvláštní uznání, v této kategorii si odnáší hlavní Cenu studentské poroty Univerzity Palackého v Olomouci.
A ten samý film si může odškrtnout ještě třetí triumf – získal také Cenu diváků AFO udělovanou s podporou České televize. Tři vavřínky z Academia Film Olomouc za pouhý jeden ročník!