Dvojčata lemurů tmavých se narodila v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která tyto poloopice původem z Madagaskaru odchovala po osmileté pauze. Lemuří samice potomky zatím nosí na svém těle a už je mohou vidět i návštěvníci zoo. Odborníci zjistili, že opičí matka porodila samce a samičku.
„První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po deseti dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková. Upozornila, že většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů a úbytku životního prostoru rychle ubývá životní prostor a stávají se nejohroženější skupinou primátů na světě.
Olomoucká zoologická zahrada chová lemury tmavé od roku 1995, kdy je získala z francouzské zoo. Od té doby se na Svatém Kopečku narodilo 32 mláďat. „Zajímavostí je, že se mláďata na severní polokouli, tedy i v naší zoo, rodí v jinou roční dobu než na Madagaskaru. Zatímco u nás se vždy rodí na jaře, tak na Madagaskaru je to na podzim. V tuto dobu tam začíná období dešťů a pro lemury se naskýtá větší pestrost a množství potravy,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.
Na Madagaskaru tento druh poloopic obývá pralesy na severozápadě ostrova, kde jim ale kvůli kácení stromů rychle ubývá životní prostor. Samice jsou vůči samcům výrazně dominantní. Lemuři tmaví jsou nejaktivnější časně ráno a pak až v podvečer. V poledne spí ve stínu stromů, v olomoucké zoo odpočívají v boudičce. „U tohoto druhu bylo opakovaně pozorováno, že využívají toxický sekret mnohonožek k vtírání do srsti. Předpokládá se, že toxiny mají insekticidní účinky, což je pro lemura prospěšné,“ dodala Gronská.
Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Jejími branami loni prošlo 381 818 návštěvníků, meziročně jich bylo o 14 107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Na ploše 42 hektarů zoo chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na svůj provoz. Od města dostává příspěvek na svoji činnost, který loni obnášel 41 milionů korun.