Stáčela se tady minerální voda, v druhé polovině 20. století tady probíhaly dětské tábory, teď lovecký zámeček a ojedinělá kulturní památka chátrá. S rubrikou Zapomenuté stavby se tentokrát podíváme na samou hranici Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Konkrétně do Nových Valteřic, části Moravského Berouna. „Mezi zastupiteli probíhala interní debata, zda nevstoupit do jednání se současným majitelem o odkupu,“ přiznal pro Report starosta Moravského Berouna Jan Hicz (SOCDEM). Nakonec k němu nedošlo. Budoucnost je tak nadále nejasná.
Za stavbou loveckého zámečku v Nových Valteřicích stojí rod Lichtenštejnů, těm totiž vesnice i celé Moravskoberounsko do roku 1945 patřilo. Litinová konstrukce zámečku kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě v Paříži, právě tam padl Lichtenštejnům do oka. Zámeček vyrostl mezi roky 1864 až 1876. Po druhé světové válce byl majetek knížete Františka Josefa II. a dalších členů rodu zkonfiskován na základě dekretů prezidenta republiky, to se samozřejmě týkalo i loveckého zámečku v Nových Valteřicích. Bohužel se cenný objekt po zabrání státem nevyhnul rabování. Později došlo k jeho opravě a obnově.
Zámeček se poté dostal pod správu lihovarů v Bruntále. V říjnu 1966, kdy se ze stavby stává nemovitá kulturní památka, jsou uvedeny jako majitel Chemické závody Ostrava, Hrušovské chemické závody. V létě se tady pořádají pionýrské tábory, během roku zámeček slouží jako rekreační středisko závodních zaměstnanců. Dnes je vlastníkem společnost CLAW s. r. o. a objekt chátrá.
A jak zámeček vlastně vypadá? „Na Olomoucku ojedinělý příklad raného použití železa v architektuře jako konstrukčního materiálu,“ uvádí Národní památkový ústav ve svém posudku. Samotný zámeček se skládá ze dvou přízemních budov, které spojuje krytý přechod. Dříve byl v okolí zámečku park, ten už se ovšem proměnil ve změť náletových dřevin.
Pod objektem ještě najdeme bazén, staré prolézačky, pozůstatky amfiteátru a několik chatek. Navíc je zde v havarijním stavu stáčírna minerálních vod. Měla průtok 2 litry za sekundu a 62 208 000 litrů za rok.
Lovecký zámeček se stal i terčem zlodějů. Jeho budoucnost? Nejasná
Malé pozornosti se loveckému zámečku v Nových Valteřicích dostalo v roce 2022, i když spíše nelichotivě. Řádili tady totiž zloději. „Neznámý pachatel odcizil devatenáct zdobených historických litinových stojin podpírajících střechu bývalého loveckého zámečku a tančírny u Moravského Berouna,“ informoval tehdy mluvčí policie Libor Hejtman. Dnes tedy střechu podepírají dřevěné sloupky.
„Mezi zastupiteli probíhala interní debata, zda nevstoupit do jednání se současným majitelem o odkupu,“ přiznal pro Report starosta Moravského Berouna Jan Hicz (SOCDEM). Podle starosty se cena pohybovala okolo 8 milionů korun, taková částka je ovšem pro město příliš vysoká a město by nebylo schopné objekt koupit a následně ho rekonstruovat. „Při projednávání možné koupě jsme narazili na to, že není v silách města zámeček koupit a následně opravit takovým způsobem, aby to bylo reprezentativní a pěkné,“ dodal starosta.
Zastupitelé ovšem nemluvili pouze o odkupu samotného loveckého zámečku, ale i o jeho možném využití v budoucnu. „Je to poměrně velký areál, dokonce se stáčírnou minerální vody, který by šel využít k podnikání města. Mluvili jsme tedy o možnosti opravy zámku a vytvoření lokálního muzea a stáčírny. Bohužel to není v ekonomických silách města,“ uzavřel Jan Hicz.
Majitel zámečku na zaslané otázky Olomouckého Reportu nereagoval.