Češi při výběru ochucených minerálních vod zůstávají věrní osvědčeným citrusovým příchutím, i když výrobci jejich nabídku čas od času zpestří netradičně ochucenými minerálkami. Některé v minulosti vyzkoušené příchutě byly přitom originální. Lidé si mohli koupit například Hanáckou kyselku s příchutí alpské jedle, ananasu, liči a v 90. letech byla k dostání s fernetovou příchutí. Novinářům to řekl ředitel výrobního závodu Hanácké kyselky v Horní Moštěnici na Přerovsku a pravnuk jeho zakladatelky Josef Doležel mladší.
„Citrusové plody v minerálkách vždy vévodily a pravděpodobně dál vévodit budou. Nejprodávanější je nyní citronová příchuť. Aby ale nabídka minerálek nebyla omezená, tak ji jednou za čas inovujeme a lidem nabídneme něco zajímavého. Většinou se ale zákazníci stejně vrátí zpět k citrusovým plodům nebo o něco sladším variantám, jako je malina. To jsou stálice mezi ochucenými minerálkami,“ uvedl Doležel.
Hanácká kyselka, která letos slaví 170 let od svého založení, byla podle Doležela jedním z průkopníků ochucených minerálních vod na tuzemském trhu. Oblíbená pomerančová příchuť vznikla na začátku 60. let v reakci na úpadek poptávky po přírodních minerálních vodách. Nakonec podle Doležela získala takovou oblibu, že dodnes je Hanácká kyselka považována hlavně za ochucenou minerálku. V portfoliu má nyní osm příchutí, zbytek produkce stáčí v přírodní variantě.
V letech 1972 až 1973 začala Hanácká kyselka jako první zřídelní závod v tehdejším Československu vyrábět lahve z PVC. S ohledem na nepříliš valnou kvalitu materiálu i politickou situaci se ale podle Doležela nakonec vrátila zpět ke skleněným lahvím. Nyní produkci minerálních vod plní do PET lahví.
Hanácká kyselka, která se vyznačuje významným množstvím jodu a vápníku, pochází z hloubky prvohorních dolomitických vápenců, které překryly nepropustné krystalické břidlice a jíly. Firma kyselku jímá ze čtyř vrtů, z nichž nejhlubší měří 178 metrů. Minerální voda má podle Doležela stále stejné složení jako při jejím objevení před 170 lety. Výrobní závod v Horní Moštěnici zaměstnává 35 pracovníků. Hanácká kyselka je od roku 2015 součástí společnosti Mattoni 1873.