Čapí mláďata se vylíhla už začátkem května, malá mláďata tak můžeme pozorovat na mnoha místech v Olomouckém kraji. Čapí hnízda a aktivitu v nich registruje mapa, kam můžou lidé svým pozorováním přispívat a mapovat tak hnízda v České republice. Dá se v ní najít nejbližší čapí hnízdo i jací jsou jeho obyvatelé.
Minulý rok program Čapí hnízda zaznamenal nejúspěšnější sezónu těchto ptáků. Z rekordního počtu 715 hnízd vyletělo neuvěřitelných 2109 úspěšně vyvedených mláďat. Tak vysoká čísla program doposud nezaznamenal. Počítá se, že reálná čísla budou ale ještě vyšší, jelikož u některých hnízd se nepodařilo zaznamenat kontrolu na konci sezóny.
Největší hojnost zmapovaných hnízd s mláďaty letos najdeme u Mohelnice a Šumperka. Všude po Olomouckém kraji ale najdeme hnízda, ve kterých byl zpozorován čáp nebo čapí pár. Údaje do mapy mohou zadávat i amatérští pozorovatelé, kteří tak vytvoří časový záznam, jak se obyvatelé hnízda vyvíjeli.
Loni se dařilo kuriozitám
Kuriózní byl minulý rok i díky neobvyklým párům. Dvěma čapím samicím, které se společně uhnízdily, se podařilo odchovat jedno mládě. Velice výjimečné bylo také mezidruhové páření mezi samcem čápa černého a samicí čápa bílého. K zahnízdění ale nakonec nedošlo, na rozdíl od Německa, kde se podařilo ze smíšeného páru odchovat dvě mláďata.
Vzpomínáte na rapotínská čápata? O tomto případu jsme psali na našem webu. Tři čápata stará tři týdny hasiči zachránili z hnízda po tom, co jednoho z jejich rodičů srazilo auto. Jeden čáp na výchovu mláďat nestačí, jelikož je potřeba mláďata stále zahřívat a zároveň přinášet stravu. Mláďata tak odrostla v záchranné stanici v Rudě nad Moravou a na konci léta se úspěšně vrátila do přírody.
Mapa sleduje tyto ptáky už od roku 2014, zaštiťuje ji projekt Okřídlení sousedé, který podpořily Norské fondy. Letos program podpořilo také Ministerstvo životního prostředí v rámci projektu Mapujeme ptáky a pomáháme přírodě.
Na webu České společnosti ornitologické také najdete čapí webkamery, více o čapí migraci a aktualitách. K dispozici jsou různé hry, pracovní listy a výtvarné činnosti, které namotivují i děti, aby se o čápy zajímaly.