Festival Klášterní hudební slavnosti chystá od poloviny června do konce září 21 koncertů. Mottem přehlídky, která se připojuje k letošnímu Roku české hudby, bude Z českých luhů a hájů, inspirací je malebná krása české krajiny. Festival se tradičně odehrává na severu Olomouckého kraje s přesahem do okolních regionů, letos jde o 18. ročník. Koncerty budou moci lidé poslouchat od 13. června do 30. září v Šumperku, Jeseníku nebo Karlově Studánce.
Festivalem připomene výročí Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, ale i Františka Ignáce Tůmy či Jiřího Šlitra. Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany uctí festival uvedením jeho cyklu Má vlast hned ve čtyřech různých provedeních. „Na úvod festivalu zazní v Šumperku na historické nástroje v podání souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, v Jeseníku ji zahrají na dva klavíry čeští špičkoví klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, v Karlově Studánce předvedou části Mé vlasti na dvě harfy Jana Boušková a Minja Stojanović a festival uzavře skladba inspirovaná Mou vlastí Her Country skladatelky Nikol Bókové v podání souboru Baborák Ensemble,“ uvedl ředitel festivalu Roman Janků.
Výročí Leoše Janáčka (1854 – 1928) připomene německý vokální soubor Ensemble Amarcord a Afflatus Quintet programem inspirovaným moravskou lidovou hudbou a věnovaným právě Janáčkovi. „Slovenské Moyzesovo kvarteto do programu vybere díla Antonína Dvořáka (1841 – 1904). Odkazu skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy (1704 – 1774), českého skladatele působícího na dvoře matky Marie Terezie, bude věnován koncert ve Šternberku. České téma bude zohledňovat také večer k připomenutí 100 let od narození Jiřího Šlitra na zámku ve Velkých Losinách,“ doplnil Janků.
Podle ředitele festivalu chce letošní ročník nejen uctít české hudební velikány, ale i poukázat na širokou škálu české interpretační rozmanitosti. „Právě proto zveme mimořádné interprety, kteří se zasazují o dobré jméno české hudby ve světě a mnohdy posouvají hranice hudebních směrů. Patří k nim uskupení Clarinet Factory, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, hornista Radek Baborák, kytarista Štěpán Rak, houslista Pavel Šporcl, již jmenovaní klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, harfistka Jana Boušková či tenorista Petr Nekoranec,“ dodal ředitel přehlídky.
Přehlídka zároveň připomene 250 let od úmrtí významného malíře severní Moravy a Slezska Jana Kryštofa Handkeho (1694 – 1774). Jeho výročí bylo impulzem k rozšíření festivalu do Kaple v Lipkách u Rýmařova a především do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, kde se Handke významně podílel na výzdobě.