Zámek Velké Losiny nabídne návštěvníkům nově upravenou prohlídkovou trasu, která představuje zámek jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Prohlídková trasa nese název Liechtensteinové na Losinách a k vidění na ní bude více než 200 kusů historického zařízení, mnohdy dosud nevystaveného.
Zámek je spojený se jménem slavného moravského rodu pánů ze Žerotína, kteří zde sídlili do roku 1802. Noví majitelé z rodu Liechtensteinů zámek využívali příležitostně. Změna přišla v roce 1910, kdy si Losiny jako oblíbené letní sídlo vybrala neteř císaře a sestra následníka trůnu Alžběta Amálie Rakouská se svým manželem Aloisem z Liechtensteinu. Zámek byl modernizován a upraven pro pohodlí rozrůstající se knížecí rodiny a jejích hostů, kteří zámek využívali až do roku 1945, uvedli zástupci NPÚ.
Právě na poslední období života na zámku se zaměřuje i nově upravená prohlídková trasa. „Návštěvníci při prohlídce zavítají na zasklenou arkádu nízkého zámku, jejíž část plnila funkci zimní zahrady. Následuje apartmán Alžběty Amálie Rakouské, provdané kněžny z Liechtensteinu,“ uvedla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Dagmar Šnajdarová. Místnosti jsou zařízené původním nábytkem, obrazy a zejména fotografiemi, které připomínají Habsburky i Liechtensteiny. „Zachycují nejen oficiální portrétní fotografie, ale i momentky z každodenního života rodiny. Většina předmětů v upravené prohlídkové trase byla dlouhá desetiletí uložena v depozitářích a návštěvníci je nikdy nemohli spatřit,“ doplnila Šnajdarová.
Na apartmán kněžny navazují pokoje knížete ve vstupním křídle, nechybí ložnice, lovecká šatna a pracovna s hodnotnou sbírkou zbraní. „Následují společenské salony v jednotném ušlechtilém designu vídeňského biedermeieru a nechybí ani moderní provozní prostory, jakými jsou dvě koupelny se splachovacími toaletami a kuchyně s přípravnou jídel,“ dodala mluvčí.
Zámek řadí památkáři mez klenoty severomoravské renesance, rehabilitace mladších částí losinského zámku a části jeho bohatého sbírkového fondu byla podle nich velmi postupná. Elegantní interiéry takzvaného empírového křídla připojil k prohlídkové trase dlouholetý kastelán František Fiala. O renovaci a zpřístupnění zámecké kuchyně z počátku 20. století se postarala jeho nástupkyně Marcela Tomášková, v práci svých předchůdců pokračuje i současná kastelánka Aneta Surmová. „Iniciovala letošní úpravy prohlídkové trasy, které akcentují intimitu rodinného prostředí a za pomoci více než 200 kusů historického zařízení, mnohdy dosud nevystaveného, nabízí autentický pohled do privátního světa posledních majitelů zámku,“ doplnila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Nově upravená trasa je součástí projektu Po stopách šlechtických rodů, jehož garantem je NPÚ již 14. rokem.