Příspěvek až ve výši 800 korun mohou od příštího roku získat majitelé koček a kocourů, kteří nechají zvíře sterilizovat nebo vykastrovat. Odbor životního prostředí magistrátu tím sleduje snížení počtu divokých koček na území města.
Každý žadatel může po spuštění programu od 1. ledna v jednom kalendářním roce požádat o příspěvek na kastraci jednoho kocoura 400 korun nebo sterilizaci jedné kočky 800 korun. Podmínkou je bydliště v Olomouci a faktura za zákrok provedený veterinářem.
„Tuto novou službu pro Olomoučany budeme následně vyhodnocovat a zavedeme také kontrolní mechanismy, aby se příspěvek nedal zneužívat,“ podotkl primátor Miroslav Žbánek (ANO). Město kromě příspěvku majitelům koček bude odchytávat i polodivoké venkovní kočky a kastrací snižovat jejich výskyt či vytváření kočičích kolonií.
Vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka připomněl, že krmení toulavých koček může být i přes dobrý úmysl postiženo jako přestupek znečištění veřejného prostranství. „Nejsem příznivcem přikrmování koček, mnohem lepší je přispět útulku nebo si kočku adoptovat,“ uvedl Petr Loyka.
Dospělá kočka může mít ročně dva až tři vrhy, což je v průměru deset až patnáct koťat. Toulavé kočky jsou silnými predátory ptáků i ryb.
Podle odborníků by si každý před pořízením zvířete měl předem uvědomit, jestli je schopen se o ně postarat. „Dokud si tuto základní věc každý, kdo plánuje pořízení zvířete, nepromyslí a neuvědomí, budeme mít stále přeplněné útulky. Každé vyhozené domácí zvíře, trávící v lepším případě svůj život v útulku, kde má šanci, že si jej někdo vezme, je výsledkem selhání konkrétního člověka. Zvířata ale nejsou hračky,“ zdůraznil Loyka.
V současnosti město spolupracuje se společností Vetmedical na Selském náměstí, která se stará o nalezené a toulavé kočky odchycené strážníky městské policie. Roční náklady na jejich umístění a kastraci přesahují půl milionu korun.