Olomoučtí kriminalisté obvinili osm lidí a šest firem kvůli dotačním a daňovým podvodům, jde o koncertní produkční společnosti. Celkovou škodu vyčíslili téměř na 30 milionů korun, skoro polovinu z částky tvořily evropské dotace. Podle kriminalistů obvinění vystavovali fiktivní faktury a v době pandemie koronaviru získávali nezákonně dotace na podporu firem tak, že uváděli zfalšované výdaje a nepravdivé informace o obratu firem. Dnes to sdělil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.
Případ policisté vyšetřují pro podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. „Mimo jiné se jednalo o nákup zboží například pro pořádání hudebních akcí jako pódia, nákladní automobily, na základě veřejné zakázky z období od 2019 do 2021. Další trestná činnost souvisela s dotačním programem covid, při které obvinění vystavovali nepravdivé faktury o svých nákladech a obratech před a v době pandemie,“ uvedl policejní mluvčí.
Podle zprávy z Úřadu evropského veřejného žalobce, kterou má k dispozici, jde o dvě společnosti poskytující vybavení pro hudební akce. Společnosti vlastněné stejnou osobou získaly prostředky z evropských dotací na nákup vybavení pro výrobu koncertů, včetně pódií, audiovizuální techniky a nákladních aut. „Příjemci prostředků ale podle vyšetřování simulovali požadované veřejné zadávací řízení, které se neuskutečnilo, a pomocí řetězce firem zatajili původ zařízení a nafoukli jeho cenu. Podezřelí se také údajně vyhýbali placení DPH u některých nákupů,“ stojí ve zprávě.
Podezřelí jsou kromě neoprávněného získávání podpory z dotačních programů v době pandemie koronaviru rovněž vyšetřováni pro nepravdivé uvádění vzdělávacích aktivit a zaměstnávání osob za účelem získání dotací z Evropského sociálního fondu.
Třem obviněným hrozí tresty od pěti do deseti let, zbývajícím obviněným hrozí tresty od dvou do osmi let. Kriminalisté kvůli případu udělali tento týden v úterý a ve středu celkem 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Podílelo se na nich 150 policistů. Uskutečnily se ve městech Chrudim, Praha, Přerov, Ostrava a Uherské Hradiště, v bytech podezřelých a v prostorách prověřovaných firem.
Kriminalisté zajistili u obviněných fyzických a právnických osob majetek za devět milionů korun, dodal Hejtman. Šlo o hotovost, bankovní účty a tři nákladní auta, ale i audio a video zařízení. Obvinění vinu popírají, prokázat ji tak bude muset soud.