Koloběžkáře v Olomouci včera večer musela ošetřovat záchranná služba, na místo byla přivolána městská i státní policie. Není to přitom ojedinělý případ nehody související s elektrokoloběžkou. Vedle výhod elektrických koloběžek se řeší jejich zápory. Lidé je parkují na nevhodných místech, kde mohou překážet nevidomým nebo bránit jiné dopravě.
K nehodě na elektrické koloběžce vyjížděla včera večer Městská policie Olomouc. Muže na ulici Doubravského již ošetřovala záchranná služba. Strážníci muži naměřili 1,75 promile alkoholu v krvi, poté si případ převzala státní policie.
„Včera před 20. hodinou byli policisté vysláni k dopravní nehodě koloběžkáře. Podle zjištěných informací se 32letý řidič elektrokoloběžky pravděpodobně vlivem svého podnapilého stavu při jízdě nechoval ohleduplně a upadl na vozovku,“ říká policejní mluvčí Ivana Skoupilová. U řidiče došlo ke zranění, kvůli kterým musel být převezen do Fakultní nemocnice Olomouc.
Uživatelé elektrokoloběžek často nevědí, jaká pravidla pro ně platí. Je totiž nutné na nich dodržovat to, co při jízdě na kole, včetně zákazu jízdy pod vlivem alkoholu. Městská policie Olomouc eviduje stále velké množství případů.
Koloběžky je nutné parkovat jen na k tomu určených plochách. V jiném případě mohou komplikovat dopravu nebo také ohrožovat nevidomé, jak jsme psali v jednom z našich článků. Za účelem popularizace informací o koloběžkách a pravidlech, které se s nimi pojí, vytvořilo město osvětovou kampaň Řiď se rozumem!
Základních pět pravidel pro jízdu na koloběžce podle osvětové kampaně:
Parkuj s rozmyslem
Nejezdi po chodníku
Sleduj značky
Dávej bacha na cestu
Nejezdi pod vlivem
Nepříjemným suvenýrem z bujarého večera nemusí být jen pokutový papír. Také Fakultní nemocnice Olomouc dříve varovala, že úrazů na koloběžkách přibývá. Nejhůře jsou na tom samozřejmě letní měsíce. Lékaři se tak setkávají od zlomenin přes vyražené zuby a úrazy hlavy až k poranění páteře.