Bylo vám v květnu teplo? Není divu, květen byl totiž Českým hydrometeorologickým ústavem označen za teplotně nadnormální měsíc. Nejtepleji bylo ve Šternberku. Průměrná měsíční teplota v Olomouckém kraji byla v květnu 14,9 °C. To je o 1,8°C tepleji než obvyklý krajový normál v letech 1991-2020.
Nejteplejší průměrnou teplotu si drželi ve Šternberku a to 17,4°C. Na druhém místě byla Olomouc a o třetí místo se pak Přerov podělil s Pasekou. Nejchladněji naopak měli na Šeráku, průměrná měsíční teplota se tam pohybovala okolo 9°C. A ačkoliv bychom v Paprsku podle jména čekali sluníčko, v průměrných nejchladnějších teplotách za květen si drží hned druhé místo se svými 11,4°C.
Celkově nejchladnější dny byly 8. a 9. května. Průměrná teplota vzduchu se v těchto dnech pohybovala okolo 4°C. Nejnižší denní průměrná teplota 3,9°C byla naměřena na Šeráku 7. května. Nejvyšší průměrná teplota se naopak objevila ve Šternberku, naměřeno bylo 28°C a to 27. května.
Co se týče srážek, v Olomouckém kraji za měsíc květen spadlo průměrně 77 mm. To je 75% v normálu opět pro roky 1991-2020. Nejvyšší měsíční úhrn srážek v kraji zaznamenala stanice Štíty. Jednalo se o 147,2 mm. Nejsušší období v měsíci zažívali u stanice Kralice na Hané a to s 41,3 mm. Nejvyšší denní úhrn srážek, 47,8 mm, zaznamenala dne 19. května stanice Lanškroun.
A jak na tom byl v květnu vítr? „Z hlediska průměrných rychlostí větru byl na všech stanicích v kraji největrnější 1. květen. Nejvyšší maximální rychlosti větru byla zaznamenaná na stanici Šerák a to 21,9 m.s 17. května.. V Olomouci dosáhl vítr maximální rychlosti 14,1 m.s.,“ uvádí ve své zprávě Český hydrometeorologický ústav.