V korytě řeky Bystřice v Olomouci se odborníci pustili do plánovaných oprav opěrných zdí. Vodohospodáři kvůli tomu dnes časně ráno začali vypouštět jezovou zdrž, projeví se to nejen na poklesu vody v Bystřici, ale i v řece Moravě. Samotné práce na úseku v délce zhruba 1,2 kilometru potrvají čtyři měsíce, jez zůstane vypuštěný do konce srpna, řekl dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Pokles hladiny na Moravě ovlivní i aktivity na řece – po devíti letech se musel zcela zastavit provoz Plaveb Olomouc na výletních lodích, řekl dnes organizátor plaveb Šimon Pelikán.
Opěrné zdi budou stavebníci opravovat v úseku od lávky v Bystrovanské ulici po soutok s Moravou. Vypustit kvůli tomu museli jezovou zdrž, která vzdouvá hladinu nejen v Moravě, ale také v Bystřici nad soutokem s Moravou. „Vypouštění začalo dnes ve 04:00, jezová zdrž by měla být do dnešního pozdního odpoledne nebo večera prázdná. Přípravné práce už začaly. Poté, co se hladina sníží a zůstane v obou řekách – tedy v Moravě i v Bystřici přirozený průtok, se práce rozjedou naplno,“ uvedl Petr Chmelař.
Místo lodí dělníci. Na řece Moravě se chystá srážka jezu | Olomoucký Report
Po vypuštění zdrže klesne hladina vody nad jezem podle něj o 2,4 metru, pokles hladiny Moravy bude znatelný i v centru Olomouce a omezeny kvůli tomu budou muset být podle vodohospodářů také vodní aktivity. Zastavit se kvůli tomu musely Plavby Olomouc, které vozí zájemce na výletních lodích z náplavky. „Dříve při stavbě protipovodňových opatřeních jsme si poradili tak, že jsme našli jeden úsek pod Olomoucí; tam se však nyní dělají také protipovodňové úpravy. Letos jsme tak bohužel nuceni šest týdnů počkat, než se voda napustí. Za těch devět let, co službu děláme, tak v létě (poprvé) nebudeme plout,“ řekl dnes organizátor plaveb Šimon Pelikán a tím, že místo plaveb nabízí Ološlap na souši.
Do opravy opěrných zdí v korytě Bystřice nad soutokem s řekou Moravou se odborníci pouštějí kvůli jejich technickému stavu. Práce budou stát 7,8 milionu korun. „Cílem prací je zajištění bezpečnosti při zvýšených průtocích, stabilizace koryta vodního toku a prodloužení životnosti opevnění, které je součástí protipovodňových opatření Olomouce. Pokud bychom práce neprovedli, mohla by voda při povodňových stavech narušit břehy tak, že dojde například k podemletí těsně sousedící dopravní infrastruktury,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Jezovou zdrž vodohospodáři vypustili kvůli tomu, aby se mohli dostat k základům opěrných zdí, hladina v jezové zdrži bude snížená pouze na nezbytně nutnou dobu, do 26. srpna. „Ode dneška do 5. srpna půjde o úplnou srážku, kdy bude hladina tvořena pouze přirozeným průtokem. V tomto období provede správce toku stavební práce na základech a běžně zaplavených částech zdí. Následně od 6. srpna do 26. srpna Povodí Moravy hladinu v jezové zdrži zvedne přibližně o metr. Na konci srpna začnou vodohospodáři jezovou zdrž opět napouštět,“ dodal Chmelař.