Teploty vystřelují přes 30 stupňů Celsia, u vody je plno a větráky nestačí větrat. To je neklamné znamení, že léto je v plném proudu. I dnes proto máme připravenou prázdninovou rubriku Letní výlety, která vás zavede mimo Olomoucký kraj. Tentokrát se podíváme na samotnou hranici Čech a Polska, kde ožilo poutní místo Neratov.
V kopcích Orlických hor se schovává vesnička Neratov. Hlavní dominantou Neratova je monumentální dvouvěžový kostel se žlutým štítem a prosklenou střechou tyčící se nad údolím, ve kterém se schovávají chalupy, starý mlýn a nová turistická centra, protože dnes je orlickohorská vesnička oblíbeným turistickým cílem, který ročně navštíví tisíce turistů.
Ještě před třiceti lety tomu, ale nic nenasvědčovalo tomu, že zde za několik desítek let vyroste nový společenský dům a penzion. Poutní Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl sice v devadesátých letech také monumentální, ale chyběla mu okna, cibule na věžích, fasáda a střecha. Pro vesnici se stala osudnou druhá světová válka, tedy, abychom byli přesní, její konec a léta poté.
Po roce 1945 totiž došlo v Orlických horách k mohutnému odsunu německých obyvatel a mnoho vesnic téměř přestalo existovat. To je třeba i případ Vrchní Orlice nedaleko Neratova, se kterou už jsme vás dříve seznámili. Neratovský kostel ovšem kromě věřících přišel i o střechu, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády.
Dnes už opět kostel svoji střechu má, ale prosklenou. Ta připomíná, že ne vždy poutní místo Neratov zažívalo veselé chvíle. K poutnímu místu vede asfaltová silnice, cyklostezky i turistické trasy. To znamená, že se může stát výchozím bodem pro objevování Orlických hor. Nedaleko je totiž mohutná pevnostní tvrz Hanička, která je součástí pevnostního opevnění Československa pocházejícího ze 30. let 20. století. Člověka na těle i na duchu potěší procházka přírodní rezervací Zemská brána skrz údolí Divoké Orlice.