Pro zvířata z Afriky, která žijí v Zoo Olomouc, jsou na tropické teploty zvyklá ze své domoviny. Jak ale letní vedra zvládají zvířata zpoza polárního kruhu? Například soby zoologové sprchují. Z olomoucké zoo odjíždí zároveň největší savci Evropy, kteří poputují do svého původního místa výskytu.
Za polárním kruhem jsou například sobi polární přivyklí na teploty kolem 50 stupňů pod nulou. Mrazivá je také kanadská krajina, odkud pochází vlci Hudsonovi, nebo rodiště levharta mandžuského a tygra ussurijského – Dálný východ.
„Zvířata z míst, kde teploty spadají hluboko pod bod mrazu, se za léta života v zoo aklimatizovala a na naše podnebí si přivykla. I přesto je ale v parných dnech třeba dbát na jejich možnost ochlazení se,“ uvedla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
K dispozici mají zvířata tak bazény a sprchy, některá vyhledávají stíny stromů a v norách nebo vnitřních ubikacích. „Pro některá zvířata vyrábíme ledové koule, do nichž zamrazujeme ovoce, nanuky, některá jako třeba lamy, stříháme. Tygr si rád vleze do bazénu, sobi se během letních dnů s vysokými teplotami sprchují,“ doplnila mluvčí.
Ze zoo na Svatém Kopečku odjíždí také největší evropští savci. „Dvě zubří samice odcestovaly do Tierparku Berlin a poté na podzim odletí do Baku k následné reintrodukci v rámci EAZA projektu ‚Re-introduction in Caucasus‘,“ uvedl a zooložka Jitka Vokurková. Program by měl zajistit návrat zubrů do míst, kde se historicky vyskytoval, na území Národního parku Shahdag v severovýchodním Ázerbajdžánu. „Odesláním těchto zvířat zpět do volné přírody se naplní nejsložitější, ale zároveň ta nejkrásnější role zoologické zahrady,“ doplnila Vokurková.
V Zoo Olomouc chovali zubry už od roku 1973. V roce 1986 ale jejich chov v olomoucké zahradě ustal. „Jeho znovuvzkříšení se pojí až s rokem 2013, od té doby se narodilo 17 mláďat,“ doplnila Gronská v závěru.