Letní prázdniny jsou v plném proudu a řada lidí vyráží na dovolené nejen do zahraničí, ale zejména po kulturních i přírodních památkách naší republiky. Dnešní letní tip na výlet Olomouckého Reportu vás zavede opět do východních Čech, konkrétně k „perle českého baroka“ – Hospitálu Kuks, který nechal vybudovat císařský generál s nízkým původem.
Rozsáhlé barokní sídlo, přibližně na půli cesty mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem, nechal vystavět majetný císařský generál František Antonín Špork, který se do své pozice vypracoval z chudých selských poměrů. Právě nízký původ byl zdrojem komplexů, které generál měl, neboť na něho stará šlechta stále hleděla přezíravě.
Po své účasti v mnoha bitvách s nájezdníky z Turecka se v roce 1696 rozhodl vystavět na svém hradišťském panství sídlo, kde by mohli důstojně dožít přestárlí vojáci. V jeho prostředí pracovali nejlepší umělci své doby – sochař Matyáš Bernard Braun, jehož originály soch Ctnosti a Neřesti jsou v hospitálu k prohlédnutí, rytec Michael Heinrich Rentz nebo architekt Giovanni Battista Alliprandi.
V roce 1707 začali stavbaři budovat zdejší kostel Nejsvětější trojice, podle plánů architekta Alliprandiho a skončili až o deset let později. Špork se ale uvedení svého sídla do provozu nedožil. Zemřel totiž už v roce 1738, hospitál svou činnost zahájil až v roce 1743, kdy zde převor milosrdných založil druhou nejstarší lékárnu v Evropě – U Granátového jablka.
Hospitál Kuks je relativně pohodlně dostupný veřejnou dopravou, pár stovek metrů od samotného sídla je vlaková zastávka, zatímco na druhé straně obce, přibližně kilometr daleko, jsou autobusové zastávky. Poblíž zastávek je zároveň velké placené parkoviště s cenou 60 korun na celý den.
Pokud vyrazíte autem nebo autobusem, čeká vás až ke Kuksu přibližně kilometr dlouhá cesta po přilehlé obci. Cestou, krom výhledů na barokní dominantu okolí, narazíte také na dvě restaurační zařízení, kde se můžete doplnit síly, třeba pivem z trutnovského pivovaru Krakonoš. Od restaurace U Zlatého slunce stačí jen sejít pískovcové schody, podél kterých mělo během bujarých večírků místní šlechty téct víno, a člověk se dostává k pár set metrů dlouhé aleji, která vede až k baroknímu sídlu.
Čas při čekání na jeden ze tří prohlídkových okruhů je možné si zkrátit v další restauraci v bezprostřední blízkosti Kuksu, případně návštěvou místní zahrady nebo slavného Braunova betlému.