Hygienici zakázali koupání v Plumlovské přehradě u Prostějova. Voda v nádrži se kvůli sinicím dál zhoršila a je už pro zdraví lidi nebezpečná. Na pětibodové stupnici její kvalita odpovídá nejhoršímu, tedy pátému stupni. Poslední vzorky hygienici z přehrady odebrali v pondělí, výsledky zveřejnili ve čtvrtek na stránkách olomoucké krajské hygienické stanice. Naproti tomu voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává čistá. Další měření mají hygienici v plánu opět za dva týdny.
Kvalita vody v Plumlovské přehradě se zhoršuje několik týdnů. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví,“ oznámili dnes hygienici. Loni se v Plumlovské přehradě čistá voda ve stupni jedna udržela do první poloviny července, poté se její kvalita začala rychle zhoršovat. Stupně tři dosáhla v uplynulém roce 24. července, v meziročním srovnání o více než měsíc později. V polovině srpna tam loni vyhlásili hygienici zákaz koupání, který platil do konce sezony. Problémy s kvalitou vody v přehradě podle odborníků vyřeší až vybudování kanalizace a čistíren odpadních vod v okolních obcích. Nyní z nich do přehrady odtéká voda s vysokým obsahem fosforu, kterým se sinice živí.
Odborníci 8. července odebrali vzorky vody také na dvou stanovištích jezer Poděbrady. Voda tam podle výsledků zůstává na stupni jedna, jde o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, doplnili hygienici.
Kvalita vody se zhoršila také v přerovském přírodním koupališti Laguna. Město na konci června oznámilo, že je nevhodná ke koupání, na pětibodové škále je označena stupněm pět. Laguna v odpočinkové zóně Přerova je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Na začátku července poté rybáři začali aplikovat na dno vodní nádrže další dávku bakteriální směsi, čímž se snaží vodní plochu zbavit letitých nánosů a zlepšit tak její kvalitu. Odborníci zároveň prověří, jak byl přípravek účinný a jaký má vliv na život pod vodní hladinou, poté navrhnou další postup, uvedli zástupci města.