V Jeseníkách zahnízdili už počtyřiadvacáté. Řeč je o sokolech, kteří v Jeseníkách poprvé v novodobé historii vyvedli mladé v roce 2001. Letošní hnízdění s 32 vyvedenými ptáčaty patří mezi nejúspěšnější.
„Poslední roky ukazují, že jesenická sokolí populace je poměrně stabilní. K výkyvům v hnízdní úspěšnosti dochází především kvůli počasí a predaci. Důležité je, že se výrazně nemění počet hnízdících párů. Letos sice během sezóny přišly o život čtyři dospělé samice, věříme ale, že tak silná populace se s tímto zásahem do příštího roku vyrovná. Nad jesenickými hřebeny létá dostatek „volných“ ptáků, kteří jsou předpokladem pro vytváření nových hnízdních párů,“ vysvětlil Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR.
Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let, nestaví si žádná hnízda. Nejčastěji obsadí skalní výklenek či staré krkavčí hnízdo na skále. Pokud jsou sokoli během hnízdění rušeni, mnohdy hnízdo opustí. „Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do naší krajiny díky důsledné ochraně vracejí a v České republice hnízdí každoročně více než stovka párů,“ informovali zástupci Agentury ochrany přírody.