Olomoučtí záchranáři od začátku června zasahovali už u sedmi případů, kdy se někdo topil. Mezi nimi jsou tři utonulí, a proto záchranáři připomínají, jak se u vody chovat.
„K vodě nechodíme sami – v případě náhlé zdravotní indispozice jsem na vše sám, na cizí lidi v okolí nelze spoléhat, neprovádíme skoky do neznámých vod nebo nízkých bazénů,“ začíná výčet bodů, které by měli lidé u vody dodržovat.
Mluvčí olomoucké záchranky Břetislav Bolard zároveň dodává, že jen za léto řeší záchranáři 1-2 případy poranění páteře a trvalého ochrnutí právě po skocích do vody.
Mezi doporučeními je i barva plavek. Pod hladinou totiž často nejde vidět osoba s tmavou barvou plavek. Záchranáři doporučují mít v mobilu staženou aplikaci Záchranka, která pomůže dohledat záchranářům přesnou polohu tonoucího. „Užijte si léto v poklidu a snad se neuvidíme,“ uzavřel mluvčí.
Rady olomouckých záchranářů:
- K vodě nechodíme sami – v případě náhlé zdravotní indispozice jsem na vše sám, na cizí lidi v okolí nelze spoléhat!
- Neprovádíme skoky do neznámých vod nebo nízkých bazénů – riziko poranění páteře a trvalé ochrnutí (řešíme každý rok 1-2 případy za léto!)
- Nekonzumujeme alkohol ani jiné omamné či psychotropní látky
- Při sjezdu řeky mít vždy ochranné pomůcky – vesta atd.
- Pokud máme děti, vždy jej hlídá KONKRÉTNÍ OSOBA!, nestačí říct do skupiny : „někdo jej hlídejte“ – každý se pak spoléhá na toho druhého
- Doma mít ŘÁDNĚ zajištěný bazén, případně vsakovací nádrže/studnu tak, aby do něj dítě nespadlo a nezačalo se topit
- Při pobytu ve vodě dávat dětem vhodné pomůcky na plavání jako vesta, rukávky, … – pozor na kruh, dítě ním může snadno propadnout!
- Do vody neskáčeme rozpálení – vstupujeme postupně! (Ani tam nehážeme jiné lidi v legraci – opravdu může nastat zdravotní problém!)
- Nepřeceňujte své síly a pobyt ve vodě!
- Tonoucí osoba nejde slyšet!
- Volit vhodnou barvu plavek – aby šla osoba pod hladinou vidět (fosforové barvy)