Tady se jezdí na urbex i do Slezského Versailles. V dalším díle Letních výletů se vydáme do Slezska, a to až k polským hranicím. Vítejte na Osoblažsku, výběžku s krásnou přírodou, nedostatkem pracovních míst a úzkokolejkou.
Začneme zmiňovaným Slezským Versailles. Zámek s parkem ve Slezských Rudolticích získal tuto přezdívku díky zahradám i vzhledu zámku. Obec má zhruba 500 obyvatel, zámek ovšem táhne hlavně turisty a snoubence, kteří tady chtějí strávit svůj den D.
Pokračovat můžeme na další zámek, a to Dívčí Hrad ve stejnojmenné obci, který v 15. století dobyla vojska Matyáše Korvína. Zajímavý je také zámek ve Slezských Pavlovicích, na ten se ale dneska návštěvníci nedostanou, protože jej soukromníci opravují.
Určitě by ale návštěvníkům neměla uniknout zaniklá obec Pelhřimovy, která už dnes spadá ke Slezským Rudolticím. Pelhřimovy mají z původních 70 domů oficiálně jen dva a nejzajímavější stavbou je pelhřimovský kostel svatého Jiří. Tomu se v poslední době dostává pozornosti, a to hlavně od dobrovolníků z Hnutí DUHA. Ti se snaží kostel od roku 2001 postupně opravit, v roce 2014 se tady také poprvé konal i hudební festival.
Osoblažsko ale nenabízí jen výpravu po zámcích a staronových kostelích. Celou cestu si můžete zpříjemnit vlakem. Úzkorozchodná trať vede z obce Třemešná až do Osoblahy. Pokud tedy s sebou berete malé nožky nebo jen milovníky vlaků, region můžete procestovat i tímto způsobem. Osoblažsko je taky prošpikované turistickými stezkami, a tak si tady každý chodec nebo cyklista najde to své.
A jak se do tohoto regionu dostanete? Docela jednoduše dojedete vlakem z Olomouce do Krnova, odtud už třeba autobusem. Pokud se vydáte na Osoblažsko autem, cesta vám z Olomouce zabere zhruba 1,5 hodiny do Třemešné, odkud jezdí zmíněná jednokolejka.