Zpravodajský report z Olomouckého kraje

Přes zranění až na olympiádu! Životní úspěch, říká olomoucká plavkyně Janíčková

Loni musela na operaci, bojovala se zraněným ramenem. Skoro čtyři hodiny denně stráví v bazénu a úsilí se teď vyplatilo! Olomoucká plavkyně Barbora Janíčková poletí na olympiádu do Tokia, aby zaplavala co nejlepší čas ve štafetě na 4×100 metrů volným způsobem.

„Je to životní úspěch. Doteď jsem byla nejvýše na mistrovství Evropy, a to juniorském i seniorském. Ale tohle je úplně něco jiného. Nejvíce se tomu podobají možná Evropské hry, na kterých jsem byla v roce 2015,“ říká po velkém úspěchu jednadvacetiletá Janíčková.

Sen si splnila díky závodu v Římě na konci června, kdy zaplavala čas 55.51 sekund, čímž překonala nejlepší čas české plavkyně Anny Kolářové. A to o devět setin!

„V podstatě jsme se předháněly v tom, která z nás bude rychlejší a zajistí si místo ve štafetě na olympiádě,“ povídá Janíčková, která studuje na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Jaké jste měla pocity ve chvíli, kdy jste se to dozvěděla?
Když jsem v Římě zaplavala ten čas, tak jsem si říkala, že by to mohlo klapnout. I tak jsem ale čekala na schválení nominace ČOV (Českého olympijského výboru – pozn. red.) a plaveckého svazu. Tím, že se jedná o štafetu, tak jsem neměla do poslední chvíle nic stoprocentně jistého.

Jak dlouho trvalo, než to bylo oficiálně potvrzené?
ČOV zasedal v úterý a ve středu už vyšla zpráva, kde jsem byla napsaná. Ale ještě jsem čekala na další den, než vyšla i informace na Českém svazu plaveckých sportů.

Foto: archiv Barbory Janíčkové

Takže to byly docela nervy…
No, počítala jsem s tím asi na 90 procent, pořád tam byla rezerva, kdyby náhodou… Já byla spokojená se svým časem, čímž jsem splnila také svůj cíl.

Vaše časy se za poslední měsíce postupně zlepšovaly, a to velmi dobře. Jak se vyvíjely?
Loni v prosinci jsem zaplavala čas 57.50, což bylo o tři desetiny za mým osobákem. Pamatuji si, že jsem to vůbec nechápala, protože to bylo půl roku od operace ramene. Já si říkala, že závody zkusím, i když jsem měla velký strach ze startu, aby to rameno vůbec vydrželo.

Vydrželo vám. A pak letos v květnu na mistrovství Evropy byl čas ještě lepší – 55.80 sekund.
Jo, já se postupně zlepšovala po desetinkách. A tohle byl největší skok, v Budapešti jsem splnila B-limit na olympijské hry, což bylo podmínkou, abych mohla vůbec startovat ve štafetě.

Foto: Martin Sidorják

Zpátky ještě k vašemu zranění. Jak jste si ho způsobila?
Na konci června minulého roku jsem si potřetí vyhodila rameno, bylo to při znakovém cvičení. Já jsem měla jít na operaci s tím už o rok dříve, ale tehdy to bylo po další operaci loktu a já chtěla sezonu nějak doplavat. Ale když jsem si ho vyhodila už potřetí, tak jsem se zákroku nevyhnula.

Kdy jste začala opět trénovat?
Do vody jsem poprvé mohla asi za dva nebo tři týdny, ale to jsem tam jen stála a dělala pohyby dlaněmi. Bylo to lepší, než abych se připravovala někde na suchu…

Nemohla jsem pořádně zvednout ruku, následovala dlouhá stagnace

To chápu. Jak to šlo pak?
Na konci srpna jsem zvládla plavat nohy s rukou u těla. V polovině září jsem už byla schopna udělat první náznaky kraulového záběru, ale rameno bylo hodně zatuhlé. Nemohla jsem pořádně zvednout ruku a následovala dlouhá stagnace, kdy se stav moc nelepšil.

Kdy se to zlomilo?
Někdy na konci listopadu, to jsem se odhodlala i k šipce. A to bylo vtipné, protože jsem se vrátila do svých šesti let, kdy jsem skákala ze sedu z kraje bazénu. (směje se)

Myslíte, že vás to zranění pak vyhecovalo víc? To zlepšení je obrovské…
To bych neřekla, spíš jsem začala plavat úseky intenzivněji. Nebylo cílem dostat ruku co nejrychleji nahoru na úkor bolesti, abych rychle zase plavala. Prioritou bylo, aby se to rameno uzdravilo a já v něj měla zase důvěru. A musím říct, že po každé pauze mám větší chuť do tréninku, a to je podle mě strašně důležité. Navíc mi psychicky hodně pomohlo to, že jsem mohla s ostatními jezdit na soustředění a nenechali mě doma. Velké díky patří fyzioterapeutům, kteří mě neustále ujišťovali, že tento stav je po operaci normální a že musím být trpělivá a dát tomu čas.

Foto: archiv Barbory Janíčkové

Kolikrát týdně trénujete a co vše jste obětovala, abyste se dostala na olympiádu?
Každý den ráno hodinu a půl, a ještě dvě hodiny odpoledne. A do toho asi dvakrát nebo třikrát týdně posilovna. Největší obětí byla škola, také jsem si řekla, že si bakalářské studium o rok prodloužím, abych stíhala tréninky. Takže zatímco spolužačky budou dělat státnice, já se budu učit na nějaké zkoušky, které už mají za sebou. Měla jsem i méně času na kamarády, ale vždy se snažím s nimi aspoň na chvíli sejít nebo zavolat. Mám velké štěstí, že lidé okolo mě to chápou…

Vypadá to, že plavání není žádná sranda. Obětovat tomu musíte plno věcí…
Spousta lidí netuší, jak je plavání náročné fyzicky, časově, ale i psychicky. (směje se) Ale kdybyste se zeptal jakéhokoliv plavce, řekl by to stejné.

Tokio si chci užít, budu tam ale jen čtyři dny…

Jaké máte cíle do dalších měsíců? Ještě studujete vysokou školu na Univerzitě Palackého.
Ano, už druhým rokem studuji tělesnou výchovu a biologii. A co bude dál? To bych taky ráda věděla. (usmívá se) Uvidíme, jak mi to bude plavat a na základě toho se pak rozhodnu. Nemá cenu nic konkrétního plánovat. Mým cílem je vydat ze sebe maximum na svém úseku štafety 4×100 metrů. A v Tokiu bych si to chtěla taky užít, ale bohužel tam budu jen čtyři dny.

Proč? Je to kvůli pandemii?
Přesně tak. Každý sportovec musí po absolvování své poslední disciplíny opustit dějiště do 48 hodin.

Takže zahajovací ceremoniál ani nezažijete. To je asi škoda…
On by měl být dva dny před startem štafety… Je otázkou, zda nás tam pustí, nebo ne. Podle toho, co jsem slyšela, tak to je i fyzicky náročné, takže s tím moc nepočítám. Mrzí to, ale zároveň to chápu. My tam pojedeme zaplavat co nejlepší výsledek a nemůžeme jít na start unavené.

Jaké máte od sebe očekávání?
To od sebe nemám, nikdy jsem na olympiádě nebyla. Ale jsem zvědavá a moc se na to těším.

Foto: Martin Sidorják
Související články

Olomoucký kraj

Na Ovčárně leží už půl metru sněhu, do terénu vyrazili první běžkaři

V nejvyšších polohách Jeseníků už leží téměř půl metru sněhu, do hor dnes vyrazili první běžkaři. Vydat se mohou na strojově upravenou trasu z...

Mezi Svébohovem a Růžovým údolím po novém. Oprava trvala 50 dní

Olomoucký kraj dokončil rekonstrukci silnice mezi Růžovým údolím a Svébohovem na Šumpersku. Opravy trvaly 50 dní, stály 24 milionů korun a výrazně přispěly ke...

Obyvatelstvo Olomouckého kraje dál stárne, průměrný věk vzrostl na 43,5 roku

Obyvatelstvo Olomouckého kraje dál stárne. Jeho průměrný věk loni vzrostl na 43,5 roku, v roce 2011 činil 41,2 roku. Podíl obyvatel ve věku 65...

V Hanušovicích jezdí řidiči po novém. Rekonstrukce silnice přišla na 26 milionů korun

V Hanušovicích byla dokončena rekonstrukce silnice, která prochází centrem města. Práce začaly na jaře a byly dokončeny začátkem listopadu. Během rekonstrukce došlo k úplným...

Nejnovější

Přes přerovský most několik dní neprojedou. Omezí se i autobusový provoz

Most v místní části Přerova město dočasně uzavře. Týden a půl má trvat pokládka nového asfaltového povrchu na mostě v Čekyni směrem na Žeravice,...

Nejen Olomouc. Nextbike stahuje sdílená kola i z Havířova

Sdílená kola provozovatele nextbike se stahují na konci listopadu z Olomouce. Poté, co oznámili úplný konec v Olomouci, odkud firma také pochází, končí i...

Na Ovčárně leží už půl metru sněhu, do terénu vyrazili první běžkaři

V nejvyšších polohách Jeseníků už leží téměř půl metru sněhu, do hor dnes vyrazili první běžkaři. Vydat se mohou na strojově upravenou trasu z...

SOUTĚŽ: Malé oči pro malé diváky. Metropol připravil animáky pro nejmenší

Na nejmenší diváky čeká v kině Metropol od neděle vlastní program. Po dva dny tady bude probíhat proběhne dětský festival s doprovodným programem pod...

SOUTĚŽ: Malé oči pro malé diváky. Metropol připravil animáky pro nejmenší

Na nejmenší diváky čeká v kině Metropol od neděle vlastní program. Po dva dny tady bude probíhat proběhne dětský festival s doprovodným programem pod...

Vánoce v Hranicích začínají v pátek. Přijede Davide Mattioli i kapela Buty

Letošní Vánoce v Hranicích na Přerovsku budou skutečně bohaté. Vánoční trhy začínají rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí, celý program začíná v pátek 29....

Skatepark v Losinách rozšíří sportovní vyžití v Areálu zdraví

Velké Losiny představily nový přírůstek do svého Areálu zdraví. Je jím moderní skatepark, který osloví nejen skateboardisty, ale i koloběžkáře a další milovníky akčních...

Jak jsem se s tetováním stal policistou

Ještě nedávno, kdybyste slyšeli někoho říct tuto větu, byl by to baron Prášil anebo člověk, který s velkými obtížemi prošel přijímacím řízení k PČR a při...