Poslední měsíc strávili někteří studenti a absolventi středních škol ve vojenském újezdu na Libavé. Tam se účastnili dobrovolného vojenského cvičení, v rámci kterého měli získat veškeré dovednosti pro nástup do služby vojáka z povolání. Na Moravě dokončili cvičení všichni zúčastnění. Olomoucký Report byl u toho, když ve středu v Hranicích skládali studenti přísahu.
V zámecké zahradě v Hranicích na Přerovsku proběhl slavnostní den pro všechny účastníky dobrovolného vojenského cvičení s názvem Léto 2024. Čtyři týdny strávili středoškoláci ve vojenském režimu na Libavé, kde měli nabrat dovednosti a kompetence pro službu profesionálního vojáka. Cvičení završili složením přísahy v kulisách zahrady hranického zámku.
V rámci cvičení nabírali studenti dovednosti z 22 tematických oblastí. „Dostali základní informace o tom, jak vojáci mají nastupovat, jak se nahlašovat, jak se přesouvat a podobně. Potom už nastupovala různá odborná zaměstnání,“ přiblížil průběh cvičení tiskový mluvčí Velitelství Pozemních sil Armády ČR (AČR) Richard Maňásek. „Každé ráno vstávali v 5:30 a končili přibližně ve 22:00, ale občas se to protáhlo, třeba kvůli čištění zbraně, když jí přes den používali a zašpinili. Součástí cvičení byla střelecká příprava, taktika, bojové drily. Chtěli jsme z nich udělat během krátkého, ale intenzivního času v základu vojáka,“ doplnil Maňásek.
Mladá generace není taková, jak ji popisujeme
Pilotního programu se zúčastnili zejména studenti a absolventi středních škol, tedy lidé kolem 18-19 let, čemuž instruktoři přizpůsobovali svůj přístup. „Bavili jsme se o jiném přístupu, o mladé generaci a jejich požadavcích, které se liší od těch našich,“ vysvětlil jeden z instruktorů Petr Jurczega s tím, že nejprve přistupovali k účastníkům mírněji, postupně ale přidávali na intenzitě.
„Zajímalo mě, jak na tom mladá generace, která nás bude nahrazovat, je, jak by si počínali v případě nějakého konfliktu. Moje hodnocení je, že mladá generace není taková, jak ji popisujeme,“ ocenil Jurczega. „Jsou mezi nimi kvalitní a vysoce motivovaní lidé a pokud jim člověk dá jasně vytyčený cíl, kterého mají dosáhnout, tak se ho snaží splnit,“ navázal.
Programu na Moravě se zúčastnilo celkem 41 studentů, z toho šest děvčat. Jednou z účastnic byla Regina Škvárová z Olomouce. „Chtěla jsem získat zkušenost a taky jsem chtěla vědět, jestli to cvičení zvládnu dokončit,“ začala své vyprávění s tím, že před nástupem ani nesportovala. Regina výcvik zdárně dokončila, navzdory tomu, že si během jedné z aktivit způsobila úraz kotníku. „Uvědomila jsem si, že to není pro mě, ale i proto cvičení hodnotím kladně,“ vysvětlila mladá studentka chemie. Ocenila mimo jiné i nápomocné chování instruktorů. „Hodně nás naváděli k týmovosti, takže jsme si všichni pomáhali, jak jsme mohli,“ doplnila studentka.
„Za mě byla nejhorší chemická příprava, která je náročná, složitá a těžká,“ popsal osmnáctiletý Ondřej Grenár, který studuje vojenskou střední školu v Moravské Třebové a kterého instruktoři ocenili nejlepším vojákem cvičení. „Nejlepší zážitek byla asi práce s noktovizory, se kterými se ve škole moc často nesetkáváme,“ navázal vzápětí.
Ačkoliv si ze střední školy přivezl Ondřej více praktických znalostí z vojenského prostředí, fyzicky na tom byl s dalšími účastníky podobně. „Byli kluci, kteří na tom byli fyzicky lépe než já – lépe něco zaběhli nebo dali více shybů,“ ocenil své kolegy Grenár. Po střední škole hodlá Grenár nastoupit na Univerzitu obrany, posléze by chtěl nastoupit k 601. skupině speciálních sil v Prostějově.
S dobrovolným cvičením budeme pokračovat
Pilotní projekt pro mladé odstartovala Armáda České republiky na Moravě a v Čechách. Na Libavé dokončilo cvičení všech 41 zúčastněných studentů, zatímco v Žatci přibližně deset účastníků odpadlo. „Celkový počet lidí tam ale byl vyšší – skoro 90 osob,“ vysvětlil zástupce náčelníka Generálního štábu Pavel Lipka.
Splněním přísahy ale vojenská kariéra účastníků nekončí. Ačkoliv je žádný závazek v podobě povinného nástupu do vojenské služby nebo Aktivních záloh nečeká, řada z nich se k tomu podle Lipky chystá. „Řada z nich nastupuje na Univerzitu obrany, případně chtějí po skončení školy vstoupit do armády nebo alespoň do Aktivních záloh,“ přiblížil Lipka.
Armáda podle Lipky hodlá podobné cvičení uspořádat i další rok. „Dobrovolné cvičení běží už řadu let, ale letos se poprvé konalo v běhu prázdnin, kdy mohou studenti opravdu absolvovat. V tom budeme pokračovat i v následujících letech, zejména pro mladé lidi, kteří mají v červenci a srpnu prázdniny. Cvičení by měla být připravena po celé republice, ještě nevíme, kolik jednotek se zapojí, ale mělo by to být větší množství,“ dodal Lipka.