Existuje spousta možností, jak nezištně pomáhat. Od darování krve, přes přispívání na nejrůznější nadace, až po dobrovolnictví. Celorepublikové průzkumy naznačují, že většina Čechů je solidární a pomáhá tam, kde jim to dává smysl. Jak jsou na tom s dobročinností Olomoučané? Ptali jsme se místních.
Jakub, elektrikář, 34 let
S přítelkyní jsme darovali auto na Ukrajinu. Měli jsme starší dodávku, která už nebyla v ideálním stavu. Přítelkyně ji nechtěla dát sešrotovat, protože to auto pro ni byla srdeční záležitost. Když nás kamarád oslovil s nápadem, že by ho odvezl na Ukrajinu, kde by mohl pomáhat místním, byla to ideální volba. Během měsíce se všechno přepsalo a „Mazlík“ vyrazil až na konec Ukrajiny.
Jitka, obchodní zástupce, 40 let
Ano, pomáhám pravidelně. Každý měsíc posílám peníze na Dobrého anděla. Když potkám v ulicích někoho, kdo prodává kytičky na sbírku proti rakovině, tak si vždycky koupím. Rozhoduji se tak nějak pocitově, podle toho, kdo mě osloví.
Václav, softwarový architekt, 33 let
Vzhledem k mé práci mám možnost přes rok průběžně sbírat různé kosmetické výrobky a na Vánoce jimi naplním pár krabic, které dávám do azylových domů a podobně. Kromě toho naše firma spolupracuje s Dobrým místem pro život a zapojujeme se do prodeje punčů na vánočních trzích nebo se třeba účastníme Půlvánočního běhu. Kromě toho s kapelou občas hrajeme benefiční koncerty. Hráli jsme třeba pro útulky nebo jsme vybírali na lidi, které zasáhla povodeň.
Jakub, odborný asistent na Univerzitě Palackého, 34 let
Jednou jsem přes Člověka v tísni přispíval na kozu pro paní v Nepálu. Nevím, kde ta koza je teď, možná už je snězená. Jinak si kupuji Nový Prostor a přispívám na Doktory bez hranic. Když začal konflikt na Ukrajině, uspořádali jsme s kapelou sbírku, kde se vybralo docela dost peněz, asi 14 tisíc korun. Peníze jsme pak posílali přes ambasádu. Chtěl bych upozornit na lidi, kteří vybírají na zdravotního klauna nebo vodicí psy, protože to je podvrh. Jsou to podvodníci, kteří peníze vybírají pro sebe, takže buďte opatrní.
Veronika, prodavačka na poloviční úvazek, 48 let
Ano, když byly potravinové banky v Tescu, tak jsem tam, stejně jako mí kolegové, něco koupila a dala. Jinak jsem také přispěla do sbírky Zasukované tkaničky, což bylo také z iniciativy mého kolegy nebo do tříkrálové sbírky.
Pavla, penzistka, věk 70
Já jsem důchodkyně, mám tři vnoučata a hlídám a hlídám. Nemám šanci nic moc jiného dělat.
Jan, učitel ZUŠ, 26 let
Cíleně nikam nepřispívám, ale když občas chodí nějaké sbírky typu tříkrálová sbírka, tak těm peníze dám. Čas od času si koupím časopis Nový Prostor a občas i bezdomovcům samotným něco málo přihodím, ne však těm, kteří jsou očividně opilí.
Klára, Národní pedagogický institut ČR, 36 let
Věnuji se dobrovolnictví. Jsem instruktorkou Prázdninových škol Lipnice, kde pořádáme zážitkové kurzy pro všechny věkové kategorie. Účastníci si platí ubytování, stravu, materiál a podobně, ale náš tým tuhle školu realizuje bez nároku na odměnu. Kromě toho mě napadá aplikace EPP od skupiny ČEZ, která je postavená na pomáhání pohybem. Když jedu třeba na kole, aplikace mi počítá aktivitu a za tu získám body, které můžu věnovat například nějaké nadaci. Naposledy jsem je darovala útulku.