Příčinou zatopení části Brodku u Přerova při záplavách v říjnu 2020, kdy voda v obci zaplavila několik desítek domů a způsobila škodu bezmála za 14 milionů korun, byla podle odborníků nevytažená tři stavidla na jezu říčky Olešnice u Kalábova mlýna. Pokud by jez nebyl zahrazen stavidly, tak by se tehdy voda z koryta Olešnice po vydatných deštích nevylila. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který byl dnes prezentován při líčení s obžalovaným Janem Filákem a soukromou firmou. Oba se před soudem zodpovídají z toho, že v osudný den zůstala stavidla na jimi provozovaném jezu uzavřena, což mělo podle státního zástupce za následek zatopení části Brodku. Sazba za obecné ohrožení z nedbalosti je dva roky až osm let vězení. Hlavní líčení bylo odročeno na říjen, kdy má vypovídat starostka Kokor Jana Habáňová a znalci.
Odborníci vypočítali, že průtok v Olešnici u Kalábova mlýna při vydatných deštích v říjnu 2020 kulminoval na 14,7 metru krychlových za sekundu, avšak reálně se mohl přiblížit až k 18 metrům. Přívaly vody ale přesto nebyly extrémní, jelikož hodnota průtoku pro stoletou povodeň tam odpovídá bezmála 50 metrům krychlovým. „Příčinou vzniku povodní a zatopení části obce z Olešnice byla skutečnost, že tři stavidla byla ve spodní poloze,“ stojí v posudku. Hladina Olešnice nad jezem se kvůli tomu zvyšovala a nakonec se voda vylila z koryta a po poli přitekla do Brodku. Při zatažených stavidlech mohlo koryto Olešnice podle znalců pojmout průtok nejvýše 12,1 metru čtverečních, v případě zanesení naplaveninami je hodnota nižší. Jez byl částečně zanesený. Naopak při vytažených stavidlech může Olešnice u Kalábova mlýna podle znalců pojmout až 28 metrů krychlových vody za sekundu, při padesátiprocentním zanesení koryta hodnota maximálního průtoku činí 20 metrů krychlových za sekundu.
Filákův obhájce Jan Rosák dnes u soudu označil znalecký posudek za tendenční, jelikož byl vypracován ve spolupráci s Povodím Moravy, které podle něj může mít na vylití vody z koryta Olešnice svůj podíl viny. Podle Rosáka systém protipovodňových opatření v okolí Brodku v říjnu 2020 správně nezafungoval, na což doplatil Filák. Upozornil, že koryto Olešnice bylo v době záplav značně zanesené. Závěry znalců naopak podpořil starosta Brodku Roman Zbožínek, který při záplavách v říjnu 2020 pátral po příčině a dorazil i ke Kalábovu mlýnu. „Stavidla způsobila, že se voda vylévala z koryta,“ řekl u soudu. Po vytažení stavidel se Olešnice podle něj vrátila do svého koryta a voda se přestala přelévat ven.
Soud začal případ projednávat na pátý pokus, předchozí čtyři nařízená jednání musela být odročena, jelikož obžalovaný Filák se pokaždé ze zdravotních důvodů omluvil. Filák k soudu nedorazil ani dnes a požádal o projednání případu v nepřítomnosti. Záplavy obyvatele Brodku u Přerova, kde žije zhruba 1900 lidí, postihly 14. října 2020. Voda poničila majetek v sedmi desítkách nemovitostí, zatopila pole, některé ulice a železniční podjezd.