Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající třicáté výročí ničivého požáru, který na podzim 1994 zachvátil budovu šumperského divadla. Součástí jsou fotografie i sestřih dobových reportáží. Expozice s názvem Jako fénix z popela připomíná mimo jiné solidaritu zdejších obyvatel, díky které se šumperská divadelní scéna zachovala. Výstava bude otevřená do 1. prosince, na začátku října ji doprovodí vzpomínkové odpoledne spojené se symbolickou evakuací návštěvníků divadla.
Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s hasiči a divadlem, zachycuje období od požáru v roce 1994 po znovuotevření divadla v říjnu 2000. „Vedle fotografií, textového materiálu, ukázek projektové dokumentace a upomínkových předmětů vztahujících se ke slavnostnímu otevření ji doplňuje sestřih dobových reportáží Studia S, České televize a dokumentu Miroslava Horáčka nazvaného Jako fénix z popela,“ uvedli zástupci muzea na svém webu.
Podle ředitele šumperského divadla Matěje Kašíka výstavu doplní 1. října od 16:00 vzpomínkové odpoledne pro veřejnost. „Od 17:00 bude následovat beseda s hosty, kteří požár v roce 1994 zažili a mají s ním přímou zkušenost,“ řekl Kašík. Chybět nebudou herci, architekt, který se na rekonstrukci podílel, i tehdejší zástupci města. Symbolicky mohou tehdejší události pocítit i návštěvníci této besedy. „Akce vyvrcholí evakuací návštěvníků ze zakouřených prostor divadla,“ sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Součástí akce bude také ukázka hasičského vybavení ve srovnání před 30 lety a dnes.
Rozsáhlý požár, se kterým se potýkaly desítky hasičů dva dny, postihl divadlo v noci na 25. října 1994. Budovu plameny téměř zničily. Vyšetřování potvrdilo, že požár založil neznámý žhář. Šumperské divadlo poté i díky obrovské vlně solidarity mezi divadelníky a veřejností prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. S pomocí darů, finanční podpory od sponzorů a státu se podařilo sehnat peníze na celkovou rekonstrukci a stálou profesionální scénu zachovat. Náklady vyšly zhruba na 190 milionů korun. Na opravy zničeného divadla přispěli 2,7 milionu korun ve veřejné sbírce také obyvatelé města a okolí. „Pevně věřím, že ta síla a chuť pomoci by byla nyní stejná, bylo by to však jistě náročnější než tehdy,“ doplnil Kašík.
Oprava budovy, při které stavbaři zachovali její původní novoromantický vzhled, trvala šest let. Stálý divadelní soubor hrál po celou dobu v šumperském kulturním domě. Slavnostního znovuotevření se zrekonstruovaný objekt dočkal 7. října 2000. Tehdejší Severomoravské divadlo v tento den zahájilo sezonu premiérou Našich furiantů od Ladislava Stroupežnického.