Nový vzhled dalo jinak nevzhlednému podloubí v centru města umělecké duo Die Geniesser. Dvě výtvarnice z Berlína na tomto místě vytvořily dílo, které odkazuje na pandemii koronaviru. Malba s názvem Reliéf jim trvala vytvořit celkem čtyři dny. V rámci festivalu Street Art získaly nový nátěr i další olomoucké budovy, třeba Telegraph.
„Obraz s anonymním davem vyjadřuje silný pocit úlevy, který po pandemii všichni máme. Jde o to dostat se z izolace a znovu se k sobě vrátit, obejmout, tančit a prostě si jen užívat život naživo,“ charakterizovaly svou malbu s názvem Reliéf jeho autorky.
Specifickou plochu na frekventovaném místě nabídli Street Art festivalu majitelé budovy po domluvě s městem. Dílo berlínského dua odkazující na pandemii vznikalo v podloubí celkem čtyři dny.
„Najít umělce, který by se do prostoru hodil stylem i technikou malby, byla výzva. Tím spíš, že se jedná o památkově chráněnou zónu. Když se ale do výběrového řízení přihlásilo výtvarné duo Die Geniesser, věděli jsme, že je vybráno,“ uvedla organizátorka festivalu, Romana Junkerová.
V rámci festivalu získala koncem června nový nátěr v podobě street artové malby také budova Telegraphu. Street Art Festival vyvrcholí v Olomouci koncem září murálovymi malbami v centru města i u Galerie Šantovka.
Plánovány jsou v rámci festivalu také prohlídky olomouckého street artu i panelová diskuse v rámci olomouckého Trienale SEFO. „To se bude letos věnovat právě i tématu umění ve veřejném prostoru a vizuálním smogu. V úterý 10. srpna proběhne projekce filmu Gold along the banks a následující den i panelová diskuse s názvem SEFO: Umění ve veřejném prostoru, lekce street art,“ popisuje za organizátory Romana Junkerová.