Města se i nadále připravují na možné záplavy. Olomouc připravuje pro občany možnost vyzvednout si písek jako protipovodňovou zábranu, technické služby uzavřely podzemní parkoviště, hejtman Josef Suchánek (STAN) nechal upustit vodu na Dlouhých Stráních. Olomoucký Report má pro vás souhrn aktuálních informací k výstraze.
Technické služby města Olomouce (TSMO) nechaly preventivně uzavřít podzemní parkoviště u olomouckého hlavního nádraží. Od pátku tak bude možné z parkoviště pouze vyjíždět. „Stejně tak žádáme občany, aby neparkovali pod vzrostlými stromy, zejména u vodních toků. V nejbližších dnech by se neměli v blízkosti stromů a vodních toků ani zdržovat, protože vlivem povodňových stavů a zaplavení území může docházet k vývratům a pádům stromů nejen v ramenném systému Moravy, na přítocích, ale i v navazujícím území a na březích uzavřených vod,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
K přeparkování vozidel z dosahu vodních toků vyzval také ve čtvrtek za hasiče Karel Kolářík. „Od dnešního večera posilujeme zaměstnance operačního střediska, budeme posilovat i stavy na stanicích. Máme připraveno několik scénářů, situaci budeme vyhodnocovat,“ informoval za Hasičský sbor Olomouckého kraje Karel Kolářík.
Povodně nejsou atrakce, upozornil primátor. Povodňové komise rozhodují o opatřeních
Hasiči plošně posilují stavy. Připraveni jsou i na možnost evakuace obyvatel
Město místním nabízí písek zdarma. Pomůže v případě záplav
Na případné povodně je podle slov mluvčího Jana Rýdla připraveno i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „Stavíme do vysoké pohotovosti asistenci a údržbu na Střediscích správy a údržby dálnic (SSÚD), všechna SSÚD budou mít maximální pohotovost, aby byla připravená k okamžitému zásahu a případně pomoci v krizových místech,“ vysvětlil Rýdl s tím, že od čtvrtka ŘSD kontroluje průchodnost a funkčnost uličních vpustí a odvodňovacích prvků, zejména podél vozovek.
Hasiči pro jistotu odstranili lávku v Dětřichově
Města Olomouc a Jeseník nabízí svým občanům písek, který by mohl posloužit jako zábrana v případě povodní. V Jeseníku si pro něj místní mohou přijet do 19 hodin do areálu technických služeb (Otakara Březiny 168/41). „Pro občany jsou nově připraveny také pytle (na vrátnici TSJ). Pytle i písek budou vydávány v přiměřeném množství,“ uvedla mluvčí Jeseníku Markéta Kaniová.
Jeseník navíc spolupracuje i s městy v sousedním Polsku. „Komunikace probíhá jak na úrovni okresu tak kraje, v kontaktu jsme také se sousedním Polskem. Přímo v Jeseníku posílené hlídky městské policie spolu s dobrovolnými hasiči pravidelně monitorují vodní toky a jejich okolí. Hasiči preventivně odstranili lávku v Dětřichově,“ dodala Kaniová.
Sníží hladinu na Dlouhých Stráních
„Se zástupci přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně dohodli, že z titulu předsedy krajské povodňové komise napíšu žádost, aby na Dlouhých Stráních snížili objem vody v dolní nádrži,“ popsal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).
Snížení hladiny umožní zadržet alespoň část vody. „Vytvoří se tím prostor právě pro jeden milion kubíků. Jsem moc rád, že na tomto s námi ČEZ a Dlouhé Stráně zaspolupracovaly, že zájem území a obcí v tomto případě převážil,“ uvedl hejtman.
„Podobná opatření se zavádí i na nádrži Krásné. Hasiči Olomouckého kraje a města Šumperka jsou v pohotovosti, připravují pytle s pískem pro řešení krizových situací a Povodí Moravy odstraňuje překážky z říčních koryt. Nemocnice Šumperk testovala záložní zdroje, informuje personál a připravuje kapacity,“ popsal mluvčí města Šumperk Bohumil Vondruška.