František Jura se v regionální politice angažuje už dobrou dekádu. Deset let je prostějovským zastupitelem, z toho šest v pozici primátora a za sebou má také práci náměstka hejtmana pro sport, kulturu a památkovou péči. „Politika je práce jako každá jiná. Je to proces, který nikdy nezastavuje,“ říká o své práci.
Práce prostějovského primátora Františka Jury začíná kolem půl osmé ráno, kdy přichází do kanceláře. „V osm máme první jednání, takže se na něho připravuji a pak už jednotlivé díly programu na sebe navazují,“ začíná vyprávět prostějovský primátor. „Rád říkám, že naše denní agenda je jako u doktora – jednání máme po půl hodinách a navazují na ně další,“ vysvětluje s úsměvem.
Rozhovor probíhal první týden v září a pondělí byl prvním dnem letošního školního roku. „Letos jsem nebyl vítat prvňáčky, ale přivítal jsem maturanty střední školy podnikání obchodu. Minulý školní rok jsem učil letošní maturanty a chtěl jsem jim popřát, ať se jim daří a ať zvládnou tento významný krok v jejich dalším profesním životě,“ přibližuje Jura. Studentům totiž předává zkušenosti ze sportovního managementu, které nabral během vedení fotbalového klubu.
Úterky patří poradě, středy zase strážníkům
Během týdne čeká primátora řada pravidelných porad a setkání. V úterý ráno začíná na magistrátu porada primátora. „Řešíme přípravu materiálů do následující rady města, kterou máme jednou za čtrnáct dní, ale také zastupitelstva města, které zase probíhá jednou za dva měsíce,“ objasňuje primátor.
Každou středu se zase Jura setkává s ředitelem městské policie. „Tento týden jsme ale oceňovali některé strážníky za svou službu. Jsou mezi nimi i tací, kteří mají 35. pracovní výročí, což už je úctyhodná řádka let,“ vyzdvihl Jura. „Také jsme děkovali dvěma strážníkům, kteří za sebou mají 120 a 100 pravidelných odběrů darované krve,“ dodává.
Pak už se denní program střídá a každé jednání navazuje na to předchozí. „Jednáme s vedoucími odborů a připravujeme rozpočet, máme pravidelné schůzky s tajemníkem úřadu a také právníkem úřadu,“ vyjmenovává část denní agendy. „Ten proces ale nikdy nezastavuje. Je potřeba se připravovat na jednotlivá jednání, účastnit se jich. Zároveň na úřad chodí také občané, kteří si přijdou postěžovat a snažíme se jejich problémy řešit a delegovat na další odbory. Nebo jsou i případy, kdy přijdou osobně poděkovat,“ podotýká s tím, že na úřadu běžně končí ve čtyři hodiny.
V posledních dnech primátorův pracovní rytmus narušily povodně, které zasáhly významnou část republiky. V té situaci stál také v čele krizového řízení na Prostějovsku, kdy řešil desítky problémů. „Chci poděkovat profesionálním složkám IZS, ale také dobrovolným hasičům, starostům, energetikům a spoustě dobrovolníků. Bez jejich nasazení by to nebylo možné,“ říká Jura.
Velkým Jurovým koníčkem je sport. Tomu se politicky věnoval jako někdejší náměstek hejtmana a podařilo se mu vybudovat fotbalový klub 1. SK Prostějov a dovést ho do druhé ligy. „Ač nerad, musel jsem se funkce vzdát. Po práci na úřadu jsem jezdil na fotbalový stadion a se svými kolegy jsem řešil další agendu. Došlo to do bodu, kdy jsem si musel vybrat – a já si vybral práci pro občany,“ vysvětluje primátor své počínání.
Musím také poděkovat manželce
Ve chvíli, kdy se naskytne volný čas bez pracovních povinností, snaží se primátor věnovat své rodině. A že je opravdu velká. „Jsem hrdým sedminásobným dědečkem, takže když je alespoň nějaká volná chvilka, snažím se vnoučata vidět a trávit s nimi čas,“ řekl primátor. „Musím také poděkovat své manželce, protože bez ní bych nedokázal takhle fungovat a být tam, kde jsem teď,“ poznamenává v závěru.
Zadavatelem tohoto textu je Hnutí ANO 2011.