Během uplynulého víkendu zasáhly Olomoucký kraj povodně doprovázené silným větrem, které způsobily výrazné poškození břehů a břehových porostů v okolí vodních toků. Přestože se situace postupně stabilizuje, některá města zavedla preventivní opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel.
„Parky jsou pro návštěvníky otevřené, ale upozorňujeme, že vstup je na vlastní nebezpečí, kdy v souvislosti s dešti, podmáčením půdy a silným větrem poškození stromů teoreticky možné je, ale teď aktuálně o žádném zásadním poškození nevíme,“ říká tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Michal Poláček
K silnému podmáčení došlo i tam, kde se voda z koryt nevylila. V některých městech Olomouckého kraje byla přijata další opatření, která mají zvýšit bezpečnost veřejnosti v souvislosti s povodněmi. Přerovský magistrát zakázal vstup na území Národní přírodní rezervace Žebračky a apeluje na Přerovany, aby se nepřibližovali do žádných podmáčených oblastí. Podobně na tom je i Šumperk a Šternberk, kde se od 12. do 19. září uzavřel hradní park.
Odborníci na arboristiku a na stromy, monitorují stav parků. „Teď by mělo být všechno v pořádku, ale samozřejmě některé vady na stromech se mohou projevit až během několika dnů. Zatím však nemáme žádné informace o spadených stromech. Kdyby k něčemu takovému došlo třeba ve větším měřítku, tak bychom parky s ohledem na bezpečnost uzavřeli,“ dodává Poláček.
Povodí Moravy upozorňuje na vysoké riziko sesuvů a žádá veřejnost, aby se vyhýbala pohybu v blízkosti vodních toků, obzvláště v místech s břehovým porostem. Pracovníci PM již začali kontrolovat stav v místech, kde povodně opadly. Vzhledem k rozsahu rozlivů a podmáčenému terénu se očekává, že tato rizika budou přetrvávat několik týdnů.