Zábavná edukativní aplikace, to je ZEDA. Jedná se o jednoduchou aplikaci, kterou lze stáhnout na počítač, telefon i tablet bez ohledu na operační systém. ZEDA umožňuje výuku na základních školách metodou hry, kdy učitelé dávají úkoly svým žákům.
Na vzniku aplikace se podílí Pedagogická a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého ve spolupráci s univerzitním Vědeckotechnickým parkem. Poprvé se ZEDA vyzkoušela na hradě Bouzov, od podzimu ji bude testovat pětašedesát škol.
Pedagogická fakulta připravuje vzdělávací a herní obsah tak, aby byla aplikace využitelná pro všechny předměty. Primárně se však bude testovat na předmětech přírodopis a dějepis. „Část z obsahů školám nabídneme, část si pak budou pedagogové vytvářet sami. Různé moduly si budou moci vkládat na základě předmětů, které vyučují,“ uvedl hlavní řešitel projektu Štefan Chudý, ředitel Ústavu pedagogiky a sociálních studií Pedagogické fakulty UP.
Aplikace by měly děti podpořit v tom, aby trávily více času venku. „Metodou hry povedou žáky k získávání nových informací přímo ve městě a v přírodě. Po proběhlém pandemickém školním roce je tato nabídka pro školy o to atraktivnější. Dostaneme tak žáky ven,“ řekl Chudý. Během plnění úkolů dochází i k interakci s ostatními žáky.
ZEDU lze využít při venkovní výuce, v klasické vyučovací hodině, při kombinované výuce, na výletě, exkurzi i jako domácí úkol. Umožňuje pracovat s aktuálními trendy a vést žáky k seberozvoji. Pomocí hodnocení a získávání bodů jsou žáci motivováni k práci na úkolech.
Nyní pracují doktorandi z katedry geoinformatiky pod vedením Rostislava Nétka na specifikách softwarové podpory. Projekt je v gama testovací verzi, od září začne beta testovací verze na školách a potrvá do konce kalendářního roku. Plná verze by měla být školám k dispozici v lednu roku 2022.