Následky povodní dále řeší Krizový štáb Olomouckého kraje. Zabývá se náročnou likvidací odpadu, připojením domácností na elektrický proud a zemní plyn. Důležité je také obnovení dodávek vody.
Na severu Olomouckého kraje jsou nasazeny stovky hasičů, policistů, vojáků a dobrovolníků. Podle krizového štábu se již podařilo připojit k elektřině 96 % domácností. „Vzhledem k tomu, že v postižených obcích jsou poškozené vodovodní
řady, jsou po celém regionu rozmístěny cisterny na pitnou vodu,“ uvádí na svém webu hejtmanství Olomouckého kraje. Zároveň jsou nasazeny mobilní cisterny, například v Koutech nad Desnou a Žulové. Lidé mají k dispozici i velké množství balené vody.
Problémem je ovšem kvalita vody ze studní v postižených oblastech. „Z důvodu kontroly kvality vody jsme v obcích Mikulovice, Velká Kraš, Bernartice, Uhelná, Kobylá, Černá Voda, Vápenná a Branná odebrali vzorky pitné vody z vodovodů, které byly následně odeslány na mikrobiologický rozbor do laboratoře,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Lenka Pešáková.
Hygienická stanice nadále nabízí bezplatnou kontrolu kvality vody. Před odebráním vzorku je nutné počkat, až se hladina vody ve studni ustálí. Poté je třeba studnu vyčerpat, vyčistit a vydezinfikovat. Nejvhodnější doba pro odběr vzorku vody je 2 až 3 týdny po dezinfekci. Do té doby hygiena doporučuje používat vodu pouze jako užitkovou.
Společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vydala pro své zákazníky doporučení, aby vodu z veřejného vodovodu převařovali. Podrobnosti ZDE.