Stovky profesionálních i dobrovolných hasičů, vojáků a dobrovolníků likvidují více než týden následky povodní na Jesenicku a vrací tak život k normálu. Ve středu se podařilo zprovoznit cestu k vodárně v Bělé pod Pradědem a tím umožnit zahájení opravy. Postupně se pracuje na obnově dodávek vody.
„V současné chvíli v lokalitě hasiči pracují především na stabilizacích poškozených budov. V součinnosti se Záchranným útvarem HZS ČR odstraňujeme nebezpečné objekty. Odklízíme hromady sutin, odpadu z veřejných komunikací i z domácností. Na místě pracuje nyní 670 hasičů z našeho i jiných krajů. Celkově máme v území 284 kusů těžké techniky,“vysvětlila v úvodu mluvčí hasičů Lucie Balážová.
S využitím dřevěných podpor zpevníme konstrukce staveb speciálními postupy tak, aby minimalizovali rizko zřícení nebo dalšího poškození. V některých případech může stabilizace konstrukce umožnit následnou opravu staveb. „Spolupracujeme samozřejmě se statikem,“ doplnila mluvčí.
Na stabilizaci pracují speciálně vycvičené týmy. „V nejvíce zasažených obcích se již podařilo takto zajistit víc než 10 objektů. Jelikož jde většinou o nebezpečný zásah, hlídají narušené konstrukce inklinometry, což jsou citlivá čidla, která se instalují přímo na stavbu a hlásí na dálku pohyb jednotlivých nosných prvků. Chrání tak naše hasiče pro případ, kdy by hrozilo během prací zřícení stavby,“ přiblížila práci hasičů Balážová s tím, že olomoučtí hasiči pracují také s hasiči z Prahy, Středočeského kraje a Moravskoslezského kraje.
Na místě zasahuje také hasičský tank Záchranného útvaru HZS ČR. Pomocí něho odstranili hasiči ocelové konstrukce dvou zřícených lávek. „Díky jejich vyproštění z koryta řeky byl tok zprůchodněn,“ vysvětlila mluvčí.
Krom tanku využívají hasiči také další těžkou techniku, například při likvidaci narušených objektů. Jedním z těchto objektů je třeba trafostanice v Bělé pod Pradědem, jejíž konstrukce se po povodních nahnula tak, že tvořila riziko pro své okolí. „O stržení staveb z důvodu bezpečnosti rozhoduje statik spolu se stavebním úřadem. Hasiči zajišťují technickou a odbornou stránku prací právě v součinnosti s kolegy ze záchranného útvaru, který disponuje speciální technikou,“ dodala Balážová.
Během povodňového víkendu zaznamenali operátoři na tísňových linkách jen v Olomouckém kraji 6 700 hovorů s žádostí o pomoc. Další tísňová volání přebírala sousední střediska v jiných krajích. Během víkendu zasahovali u dvou tisíc událostí, přičemž nejdramatičtější situace byla v neděli. „Hasiči bojovali s živlem a zachraňovali životy obyvatel. Bez operační a informační podpory střediska a krizového štábu ORP a štábu HZS Olomouckého kraje by to nebylo možné,“uzavřela mluvčí.