Do role umělců se až do první poloviny října mohou vcítit bezdomovci ze Šternberka, kteří se zapojili do zahraničního uměleckého projektu. Pod dohledem výtvarníků a tanečníků z Francie a Mexika budou tvořit sochu, zvukovou kompozici a portrétní archiv, který zachytí jejich příběhy. Umělecká rezidence s tanečními, hudebními a výtvarnými workshopy vyvrcholí performancí na vernisáži, která představí výsledky společné tvorby, sdělil mluvčí Divadla na cucky Zdeněk Vévoda.
Projekt vznikl z touhy olomouckého Divadla na cucky zapojit do jeho aktivit další specifickou skupinu. „Dosud pracujeme se seniory, s nimiž pravidelně tvoří profesionální umělci. Díky naší lektorce Kristýně Doubravové se nám naskytla možnost spolupráce se šternberskou Charitou, které jsme se ihned chopili, protože tu vnímáme velké rezervy oproti Olomouci, alespoň co se týká nabídky aktivit pro marginalizované skupiny,“ uvedl vedoucí edukačních aktivit olomouckého Divadla na cucky Jan Čtvrtník.
Nabídka umělecká rezidence zaujala nebývalé množství zahraničních umělců a uměleckých skupin. Divadlo na cucky obdrželo celkem 56 žádostí. Jako vítězný byl nakonec vybrán projekt kolektivu Grenade, tvořeného třemi umělci z různých kulturních a uměleckých prostředí – patří mezi ně ruská performance umělkyně Katja Bondarová žijící ve Francii, mexická výtvarná umělkyně Jareth Figueroavá a francouzský multidisciplinární umělec, tanečník a zvukový inženýr Clément Lefebvre. Jejich projekt s multidisciplinárními workshopy nese název YOU, ME, US.
Podle zástupkyně Charity Šternberk Dany Axmannové se projekt odehrává přímo ve vyčleněných prostorách charity, kde se tak propojuje umělecká a sociální sféra. „V pondělí se zapojilo osm lidí, dnes čtyři, jsou to obecně muži staršího věku v průměru kolem 50 let. Ti lidé jsou hrozně rádi, že o ně někdo zajímá, dnes už mají tvořivější činnost. Určitě je to pro něj zpestření života, důležité ale také je, že z této akce zůstane po nich také něco hmatatelného,“ řekla Axmannová. Umělecká rezidence ve Šternberku potrvá do 11. října.