Orel opičí patří k největším dravcům světa. Vyskytuje se pouze na Filipínách, kde zastává roli vrcholového predátora. Je jejich národním ptákem a místní lidé si ho velmi váží. Nebylo tomu tak ale vždy, a proto se z lesního ducha stal kriticky ohrožený druh, který přežívá v počtu pouhých několika set jedinců.
Tento neutěšený stav se rozhodla zvrátit Philippine Eagle Foundation, která je na Filipínách uznávanou ochranářskou organizací. V Philippine Eagle Centre na ostrově Mindanao, ve městě Davao je chováno 36 orlů. Za dobu působení se této záchranné organizaci podařilo odchovat 29 mláďat orla opičího, nicméně poslední dobou se odchovy přestaly dařit.
České zoologické zahrady se rozhodly tuto skutečnost změnit. V průběhu roku navštívili české zoo chovatelé z Filipín a situaci na Filipínách jeli zhodnotit i zaměstnanci našich zahrad, včetně ředitele Zoo Olomouc Radomíra Habáně. V těchto dnech je na Filipínách i výprava z České republiky v čele s Janem Hanelem ze Zoo Liberec a také zoolog Jan Kirner ze Zoo Olomouc. „Cílem této podzimní návštěvy je vybavení místního týmu specializovaným zařízením líhně, díky kterému bude možné úspěšně odinkubovat vejce orlů opičích a předání know-how místním chovatelům ve věci nakládání s odebraným orlím spermatem,“ uvádí Jan Kirner.
V roce 2023 započala spolupráce se Zoo Liberec, která se díky práci zoologa Jana Hanela začala věnovat možnostem uplatnění umělé inseminace u orlů opičích. Současné výpravě předcházela dlouhá příprava, která obnášela zajištění potřebných přístrojů a materiálu v ČR, na jehož financování se Zoo Olomouc podílela.
Pro zvýšení šancí na produkci oplozeného vejce se ale kolegové uchylují k metodě umělé inseminace, která se skládá z odběru spermatu od samců orlů, jeho následném zhodnocení pod mikroskopem a zamražení v kontejnerech s tekutým dusíkem pro účely budoucího oplození. Zamrazením semene samců můžeme dosáhnout toho, že DNA daných jedinců může být zachované a použitelné i několik desítek let po jejich smrti.