V letošním roce si připomeneme 200. výročí od narození jednoho z průkopníků moravské archeologie MUDr. Jindřicha Wankla (17. července 1821 – 5. dubna 1897). Narodil se na Malé Straně v Praze do rodiny Damiána a Magdalény Wanklových. Po absolvování gymnázia začal studovat medicínu. Roku 1847 byl povýšen na doktora medicíny a o rok později na doktora chirurgie. Zabýval se také historií a přírodními vědami. Od roku 1849 začal pracovat v Blansku jako lékař u knížete Salm-Reifferscheidta. V Blansku se oženil s Eliškou Šímovou, s níž měl čtyři dcery – Vlastu, Karlu, Lucii a Magdalénu.
Blanenský kraj si Wankel zamiloval a podnikal výzkumy zdejších jeskyní (např. Pekárna, Kůlna, Výpustek atd.). Výsledky svých objevů pravidelně prezentoval na různých kongresech po celé Evropě. Byl členem Společnosti nauk a Anthropologického spolku ve Washingtonu, Carské archeologické společnosti v Moskvě, Anthropologické společnosti ve Vídni či v Mnichově. Roku 1872 učinil svůj nejznámější objev v jeskyni Býčí skála, kde se mu podařilo vyzvednout četné nálezy různých bronzových ozdob, kovových nádob, jantarových korálků, pravěkých zbraní, nástrojů, zvířecích kosti a také zde odkryl více než čtyřicet lidských koster. Tento nález interpretoval jako pohřeb významného náčelníka ze starší doby železné, kterého na onen svět doprovázela kompletní pohřební výbava a lidské oběti.
Roku 1883 se přestěhoval z Blanska do Olomouce a bydlel na Blažejském náměstí u své dcery Vlasty a jejího manžela Jana Havelky. Okamžitě se zapojil do příprav vzniku Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci a poskytl mu poté vědeckou záštitu. Spolek byl ustanoven ještě v roce 1883 a Jindřich Wankel se stal členem výboru. Hned od příštího roku začal vycházet muzejní časopis, přičemž jej Wankel v prvních pěti letech redigoval. Zároveň byl prvním kustodem olomouckého Vlasteneckého muzea a sám se nemalou měrou zasloužil o rozmnožení muzejních sbírek (např. z archeologických lokalit Předmostí u Přerova, Náklo nebo Příkazy).
Na stránkách Časopisu Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci z roku 1897 je k jeho úmrtí uvedeno, že byl pro celý spolek nejslavnějším členem, velkým badatelem a nezištným dobrodincem. Jindřich Wankel je pochován na městském hřbitově v Olomouci-Neředíně ve společném hrobě s dalšími zakladateli Vlasteneckého spolku olomouckého muzea.
„Lékaři, speleologovi, archeologovi a zakladateli VSMO, Jindřichu Wanklovi, je věnována v knize Osobností OK, kterou vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci, celá strana. Tím je zdůrazněn jeho význam. V Olomouci prožil posledních 14 let svého života. Lze říci, že bez něj by nebylo muzea a archeologická sbírky by určitě nebyla jedna z nejkvalitnějších a nejrozsáhlejších v ČR. Byl jednoznačně mezinárodně uznávaným vědcem, stačí připomenout jeho objevy v Býčí skále. Pro mne osobně je významné i jeho přátelství s Josefem Mánesem ve vazbě na zámek v Čechách pod Kosířem. Byla to velká významná osobnost našeho muzea a zaslouží si naši vzpomínku právě dnes, v den výročí jeho narození,“ doplnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.