Rychlejší přístup ke zdrojům, rychlejší opravu urgentních věcí, ale i jednodušší administrativu přinese podle olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (STAN) prodloužení stavu nebezpečí o 30 dnů v obcích Olomouckého kraje katastrofálně zasažených povodněmi. Lhůtu ve čtvrtek na základě iniciativy Olomouckého a Moravskoslezského kraje prodloužila vláda. Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho platnost skončí 13. října. Krizové opatření je nyní prodlouženo do 12. listopadu, avšak pouze na území obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk.
„Samozřejmě to vítám. Pro kraj to znamená rychlejší přístup ke zdrojům, ať už k lidským, jako je armáda a hasiči, tak i ke zdrojům technickým. Znamená to pro nás také možnost rychlejších oprav věcí, které jsou urgentní a které by za normálních okolností vyžadovaly hodně administrativy včetně stavebního povolení. Týká se zejména odklízení následků, ale i oprav sítí, cest, plynu i elektřiny. Tyto věci půjdou jako dosud snáz a rychleji,“ řekl ve čtvrtek hejtman Josef Suchánek.
Rozhodnutí vlády přivítali i starostové dotčených obcí. „Přináší to jednoznačně snížení administrativy, rychlost operativy, úklidu. Nyní třeba svážíme denně zhruba 150 tun odpadu na skládku. A toto všechno kdybychom měli procesovat v normálním stavu, tak to, co můžeme rozhodovat okamžitě, by trvalo 14 dní. Můžeme přijímat také další dary bez schválení orgánů, prostě je to daleko pružnější, rychlejší. Pomoc kraje je výrazná v tom, že na sebe bere financování techniky,“ řekl ve čtvrtek starosta České Vsi Petr Mudra. Poukázal také na to, že v obci zdaleka nejsou v závěru prací, ale „někde skoro na začátku“.
Podle hejtmana je nyní úkolem kraje, aby se po 30 dnech daly už tyto věci řešit obvyklou cestou. „Je to náš úkol, abychom se dostali do standardu. Je vidět, že výběrová řízení na různé služby, úkony či práce mají smysl, protože znamenají pro zadavatele nakonec lepší parametry služby, dodávky či díla. Když se to dává takzvaně z ruky nebo zrychleným procesem, tak je nyní ta rychlost strašně důležitá a má nejvyšší prioritu, ale nemůže to takto trvat do nekonečna. Buďme rádi za těch 30 dnů. Když člověk sleduje vývoj z blízka každý den, vidí, jak moc se toho za těch 30 dnů dokázalo. Kdybychom se stejným vývojem a stejnou progresí počítali pro dalších 30 dnů, mohli bychom už ty nejzásadnější věci zvládnout a poté jet už standardní cestou,“ doplnil hejtman.
V Olomouckém kraji o prodloužení stavu nebezpečí požádaly prostřednictvím hejtmana samosprávy v Jeseníku a Šumperku i společnosti ČEZ Distribuce a GASNET, jelikož díky tomu budou moci rychleji likvidovat škody způsobené záplavami. O prodloužení stavu nebezpečí kvůli velkým povodňovým škodám požádal vládu i moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO).