Desítkou nápadů přispěli Přerované do výběrového řízení letošního participativního rozpočtu. Nyní, po sečtení výsledků, je už jasné, které z nich se dočkají realizace. Na ty vyčlení magistrát 1,2 milionu korun.
Nejvíce se respondentům líbil nápad, který zkrášlí stěnu poblíž třídy 17. listopadu. „Prostřednictvím uměleckého graffiti budou připomenuti význační přerovští rodáci – básníci Oldřich Mikulášek a Josef Kainar, hudebníci Pavel Novák a Jaroslav Wykrent. Moderním způsobem bude takto ozdobena jedna z přerovských lokalit, a navíc vzdá hold Přerovanům, kteří zásadně ovlivnili českou kulturu. Součástí tohoto street artového díla by mohly být vybrané citace z děl dotyčných umělců,“ zněl návrh od Václava Havlíka, který si Přerované odhlasovali a na který magistrát vyčlení 200 tisíc korun.
Dalším návrhem, který si získal přízeň respondentů, je molo opět za 200 tisíc, které by mělo vzniknout na Laguně. „Inspirací pro tento návrh jsou České Budějovice, kde jsou na vodě umístěna plovací mola. Přesně to v Přerově chybí. Přitáhnout lidi k vodě a více využít tuto část města,“ uvedla autorka návrhu Jana Koláčková.
Název „jezdit bez drkotání“ dal svému návrhu Jan Horký, který navrhl opravu alespoň šesti přejezdů pro cyklisty, které by měly vypadat tak, aby přejezd přes silnici byl hladký a bez drkotání. Dojít by tak mělo k odstranění nepohodlných, nenormovaných a neplynulých přechodů a přejezdů z cyklostezky či chodníku na vozovku a zpět. „Oprava by se mohla týkat například světelné křižovatky Velká Dlážka-Kopaniny, ulic Komenského-Wurmova, Komenského-Havlíčkova, Komenského-sjezd k pivovaru a dalších,“ popsal návrh Horký.
Podle námětu Jiřího Maška by měla vzniknout klidová zóna v Popovicích. Oživit by tak mohla nevyužívaný pozemek, kde by lidé mohli najít prostor k odpočinku a relaxaci. „Součástí klidové zóny by byly lavičky, sportovní prvky pro důchodce, hrací prvky pro děti, případně vodní prvek – a byla by provedena i výsadba zeleně,“ navrhl.
Celkově na participativní rozpočet magistrát vyhradil 1,5 milionu. Nakonec ale využije jen 1,2 milionu a zbylých 300 tisíc nemůže podle mluvčí radnice Lenky Chalupové využít. „Dalším podpořeným návrheb totiž bylo hřiště v Petřivalského ulici v hodnotě 500 tisíc korun, ale to už svým rozpočtem přesáhlo alokovanou částku milion a půl, takže v souladu s pravidly participativního rozpočtu se už do konečného součtu nevešlo,“ vysvětlil za přerovský magistrát František Zlámal.
Program nazvaný Chci v Přerově funguje už od roku 2022. Občané tak mohou navrhovat, co by si ve městě přáli a následně o svých námětech hlasují. „Letos se do hlasování zapojilo 1533 Přerovanů a ti rozhodovali o deseti návrzích, přičemž každý hlasující mohl přidělit projektům šest kladných hlasů a tři hlasy záporné. Hlasovalo se do 4. října,“ uvedla marketérka města Jana Pivodová. V minulosti město pořídilo například mobilní kino.